OBZOR ke stažení

Na mimořádném jednání Republikové rady seniorů (RRS) OSŽ v Praze 18. července uvítal předseda RRS Kurt Mužík tři nově zvolené členky rady, které byly zvoleny na konferenci seniorů v České Třebové. Ve čtrnáctičlenné radě nahradily dva Pavla Svatoše a Zbyňka Klimeše, kteří již nekandidovali, a Stanislavu Brejníkovou.

V pondělí 17. července 2017 se sešli na šestém jednání Rady hospodářské a sociální dohody České republiky (tzv. tripartity) v tomto roce, zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Mezi hlavní témata patřil státní rozpočet na rok 2018, strategie mýtného systému a jeho rozšíření, podpora obslužnosti venkova a Zpráva o stavu bezpečnosti a ochrany zdraví při práci za rok 2016.

Ve dvou vagonech vlaku Českých drah, který v první den prázdnin přijíždí do Ústí nad Orlicí jsou více hluční cestující než obvykle. Je to pochopitelné, tímto vlakem totiž cestují děti železničářů na letní tábor RÁJ do Letohradu, kde pro ně pobyt organizuje Základní organizace OSŽ Správy tratí Hradec Králové.  Tábor je jedním z těch, které podporuje OSŽ ve spolupráci se železničními společnostmi a trvale velký zájem o tábor vypovídá jednoznačně o správnosti této cesty. Ráj je velmi oblíbený a letos bylo nutné pro maximální obsazenost tábora zastavit příjem přihlášek na oba turnusy, které se zde konají již koncem května.

Moravskoslezský kraj chce jednat s Českými drahami o nákupu nových vlakových souprav. Dopravce by měl investovat nejméně 1,7 miliardy korun z peněz přislíbených na tyto účely krajům z Evropské unie ministerstvem dopravy. Kraj by chtěl, aby ČD nakoupily vlaky i za své prostředky. Potvrdil to náměstek hejtmana Jakub Unucka. Mluvčí drah Monika Bezuchová řekla, že nákup nových vlaků je pro ČD v regionu již několik let prioritou, vyplývá z informace ČTK, kterou včera zveřejnily Dopravní noviny.

První prázdninový týden přijel youtuber Johnny Valda se svým nepřehlédnutelným autem a velkým plyšovým medvědem na první železniční youtuberský tábor FISAIC do Prudké. Měl za úkol překvapit děti na táboře, které do té doby o ničem nevěděly. Bylo to přísně střežené tajemství, o kterém věděli pouze organizátoři akce a předseda představenstva Český drah Pavel Krtek. A překvapení to bylo parádní, když Valda se svojí show a plyšovým medvědem, který je jeho poznávacím znamením, vstoupil do sálu naplněného dětmi až k prasknutí.

DB Cargo, dceřiná společnost Deutsche Bahn (Německé dráhy), chce objednat u koncernu Siemens 100 lokomotiv pro nákladní dopravu v celkové hodnotě 370 miliónů eur. V pátek (14. 7.) to oznámil deník Handelsblatt, podle něhož DB Cargo tímto krokem reaguje na rostoucí masové stížnosti zákazníků na problémy s přepravou zboží. DB Cargo nepřistoupí k donedávna předpokládanému rušení pracovních míst a naopak slibuje zřízení nových, sdělila Dozorčí rada koncernu s tím, že se rovněž připravuje udělení zakázky na více než 4000 nákladních vagónů.

Čtvrteční (13. 7. 2017) sněmovní interpelace měly komorní ráz, na dotazy poslanců odpovídali jen dva členové vlády. „Vážený pane místopředsedo, chtělo by se mi říci, vážení pozůstalí, vzhledem k tomu, kolik nás tady zbylo,“ oslovil plénum ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Všech 12 poslanců, kteří se přihlásili do bloku interpelací na premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), svého práva na vystoupení využilo, ač se ministerský předseda z jednání rovněž omluvil, uvedl například server lidovky.cz.

Ze čtyř možných míst vybralo vedení drážních hasičů spolu s vedením města Chebu jeden vhodný pozemek ke stavbě nové budovy. Dohodu podpořil ministr dopravy Dan Ťok. Novou budovu chebští hasiči SŽDC nutně potřebují, stát by mohla kolem 50 milionů korun. „Současné zázemí chebských drážních hasičů nestačí, hůře dostupné plechové boudy, kde je v pohotovosti devět hasičských vozů a zázemí pro 33člennou jednotku jsou už nepoužitelné a nepraktické. Vedení města Cheb slíbilo, že změní územní plán a v ulici Vrázová mezi ubytovnou Charity a STK bude prostor pro stavbu nové budovy,“ řekl po jednání se zástupci drážních hasičů a vedením města ministr dopravy Dan Ťok.

Problematika služebních přechodů v železničních stanicích byla předmětem posledního jednání Ústředí OSŽ, které se konalo 28. června v Praze. Předseda Podnikového výboru OSŽ při ČD Vladislav Vokoun tam požádal kolegy z Podnikového výboru OSŽ SŽDC o spolupráci při řešení požadavku na dobudování schůdků na nástupištích pro zaměstnance ČD a SŽDC, což bylo akceptováno. „Kladné stanovisko by velmi ulehčilo práci dotčeným zaměstnancům a přispělo i ke zvýšení plynulosti dopravy,“ prohlásil Vokoun. Podle jeho dalších slov výpravčí, případně vlakové čety, mají ve stanicích se zvýšenou výškou nástupištní hrany nad temenem kolejnice ztíženou možnost přechodu mezi nástupišti, přičemž využívání podchodů není vždy nejvhodnější, zvláště při vlakových skupinách.

Od roku 2003, kdy Turecko zahájilo výstavbu vysokorychlostní dráhy mezi hlavním městem Ankarou a Istanbulem, se díky obrovským investicím podařilo dokončit již 1213 kilometrů těchto tratí, přičemž dalších asi 3000 km je v realizaci. Tyto moderní železniční trasy již propojí všechna čtyři hlavní hraniční území země a připravují se projekty na vybudování ještě 5277 km tratí, z nichž již letos má být dokončeno 2622 km, uvedl to turecký ministr dopravy, námořnictví a spojů Ahmet Arslan v deníku Daily Sabah z 28. června, jenž zdůraznil, že investice do modernizace kolejové dopravy v uplynulých 14 letech převýšily náklady na stavbu dálnic.

V tureckém Istanbulu se včera, v pondělí 10. 7. 2017, konalo jubilejní 90. valné shromáždění Mezinárodní železniční unie UIC. Za České dráhy se zasedání zúčastnil generální ředitel a předseda představenstva Pavel Krtek. Jednání zahájili generální ředitel Tureckých železnic TCDD İsa Apaydin a turecký ministr energetiky a infrastruktury A. O. Zhunusov. Jednání valného shromáždění řídil prezident UIC Renato Mazzoncini, šéf holdingu Italských drah (FSI). Na snímku Pavel Krtek (vlevo) a generální ředitel UIC Jean-Pierre Loubinoux.

První „Youtuberský“ letní tábor pro děti železničářů se konal začátkem července v rekreačním zařízení Prudká, které patří ZO OSŽ železniční stanice Brno. Děti se na tomto táboře mohli seznámit se zásadami správného natáčení snímků (na mobilní telefon nebo na tablety), které následně uveřejňují na internetu. Iniciativa ve zřízení tohoto tábora patří prvnímu místopředsedovi OSŽ Vladislavu Vokounovi, který se postaral rovněž o to, aby tábor přinesl dětem co největší užitek (Na snímku generální ředitel Českých drah Pavel Krtek diskutuje s jedním z účastníků youtuberského letního tábora.).

Právě přítomno: 234 hostů a žádný gestor