Výletní vlak Cyklohráček, který je velkou dětskou hernou na kolejích, jezdí již 6. sezónu. Speciální vlaková souprava si letos pro své cestující připravila hned několik novinek, tou hlavní je zcela nově upravený vůz Bdtax (24-29 540-8) s balónkovištěm, který nahradil původní motorový vůz „Esmeraldu“ (812.613-8). „Tento nově upravený vůz už sice jezdí od června, nicméně ještě nebyl kompletně dovybaven,“ informoval Filip Drápal, tiskový mluvčí ROPID, v úterý 20. 8. 2019 během prezentace Cyklohráčku v Praze na hlavním nádraží. „Nově je tady například herna, knihovna a také tabule, na níž si mohou děti malovat.“

Deutsche Bahn (DB) podle šéfa Dr. Richarda Lutze pokračovala v prvním pololetí 2019 v růstu a progresivním zlepšování kvality a výkonosti. Dálková osobní doprava zaznamenala v pololetí růst přepravy o 1,3 % na 71,8 mil. cestujících ve vlacích ICE a IC, což je nový rekord. Za celý rok 2019 plánuje DB v dálkové osobní dopravě přepravit více než 150 mil. cestujících, což by bylo více než kdykoliv předtím. Plnění jízdního řádu 77,2 % je pro dálkovou osobní dopravu lepší než loni s 74,9 % a lepší než cíl DB s 76,5 %.

Symbolickým poklepáním na kolejnici byla ve čtvrtek 15. srpna 2019 slavnostně zahájena rekonstrukce deset kilometrů dlouhého traťového úseku Valašské Meziříčí – Hustopeče nad Bečvou (trať Hranice na Moravě - Horní Lideč). Slavnosti, která se konala na zámku v Hustopečích nad Bečvou, se zúčastnili zástupci SŽDC, stavebních firem, starostů dotčených obcí a dalších hostů. Přestavba trati byla ve skutečnosti zahájena již počátkem měsíce června, kdy se rozběhly práce v železniční stanici Lhotka nad Bečvou, která projde zásadní přestavbou. Spolu s ní bude provedena obnova výše uvedeného traťového úseku, která po dokončení umožní jízdu vlakům rychlostí až 160 km/h.

Bydlení se u nás v některých případech stává téměř nedostupným, bytová politika státu je nedostatečná, celé skupiny obyvatel, zejména mladí lidé a také nemalá část seniorů, se potýká s vysokými náklady na bydlení a jeho nedostupností. Jak jsme na tom v bytové situaci ve srovnání s vyspělými státy západní Evropy? A kdy se dá očekávat zlepšení současného stavu v této oblasti? Můžeme pro to udělat něco sami? A jak může těm, kteří se ocitli v bytové krizi, pomoci Sdružení nájemníků České republiky (SON)? Na tyto a další otázky, týkající se bydlení odpovídá v rozhovoru pro Obzor předseda SON Milan Taraba.

Legiovlak 2019 - unikátní expozice replik legionářských vagonů z let 1918 až 1020, kdy českoslovenští legionáři ovládli Sibiř, se při svém putování Českou republikou zastaví ve dnech 20. až 25. srpna 2019 na nádraží v Šumperku. Ve všední dny bude prohlídka Legiovlaku umožněna od 8 do 18 hodin, o víkendu bude otevřeno od 9 do 19 hodin. Návštěvníci mají vstup zdarma.

Rovných sto dní je ministr dopravy Vladimír Kremlík ve funkci, dnes na tiskové konferenci bilancoval své působení v úřadu a mimo jiné se věnoval i železnici. Prioritou je pro něj bezpečnost na železnici, následky nehod na železničních přejezdech jsou totiž dost často fatální – i proto ministr apeloval na generálního ředitele SŽDC Bc. Jiřího Svobodu, aby SŽDC výrazně pokročila se zabezpečením železničních přejezdů závorami. „Podle mých informací budou do konce roku 2019 vybudovány závory na 133 ze 164 železničních přejezdů na silnicích I. třídy,“ uvedl s tím, že do konce roku 2023 by pak měly být závory na všech přejezdech u silnic I. třídy.

Pardubický kraj připravil ve spolupráci s Českými drahami pravidelné sobotní jízdy historických vlaků z České Třebové do Hanušovic a zpět. O jízdy pod Králickým Sněžníkem, na nichž se podle plánu měl střídat Velký Bejček (423.009) s Krokodýlem (M 286.0001), je letos velký zájem. Turisté tento spoj využívají především k návštěvě pevnostních objektů, muzeí, ale i horských středisek v okolí Králického Sněžníku.

Krize nájemního bydlení seniorů byla hlavním tématem tiskové konference Rady seniorů ČR, která se konala v Praze, v DOS na náměstí W. Churchilla, ve čtvrtek 15. srpna za účasti Zdeňka Pernese (na snímku), předsedy Rady seniorů ČR (RS ČR), a Ing. Milana Taraby, statutárního místopředsedy RS ČR a předsedy Sdružení nájemníků (SON).

Na opravenou trať u Mariánských Lázní, kde na konci července vykolejil nákladní vlak, se dnes (ve čtvrtek 15. 8. 2019) okolo 19. hodiny vrátí vlaky. Rychlost v místě nehody je nyní snížena na 20 km/h. České dráhy oznámily, že dnes v podvečer obnoví provoz svých vlaků u Mariánských Lázní. První dálkové spoje projedou opraveným úsekem okolo 19. hodiny.

Tento týden ve dnech 16. – 18. srpna (pátek – neděle) dojde ve Zlínském kraji ke dvěma významným akcím, které do značné míry ovlivní železniční dopravu na trati Otrokovice – Vizovice. První z těchto akcí je Czech Barum Rally, jejíž kořeny sahají až do roku 1971. Druhou z akcí je Vizovické Trnkobraní, které se koná v pátek a v sobotu v areálu likérky R. Jelinka ve Vizovicích. Jedná se o 52. ročník festivalu špiček české a slovenské hudební scény, spojená mimo jiné také se soutěží v pojídání švestkových knedlíků.

Na Masarykově nádraží v Praze byly dnes (v úterý 13. 8. 2019) v deset hodin dopoledne slavnostně otevřeny nové pokladny pro cestující. Ty jsou umístěny přímo v dvoraně Masarykova nádraží u prvního peronu, v místech bývalých veřejných toalet. Cestující už nemusí cestou od metra či tramvaje počínaje dnešní třináctou hodinou spěchat pro jízdenku ke vzdálenějšímu vchodu z Hybernské ulice.

Podobně jako česká společnost ČD Cargo je na tom v mnoha ohledech i její slovenský protějšek – největší nákladní přepravce na slovenské železnici – ZSSK Cargo. Jak se v této společnosti vyvíjí situace, týkající se technického vybavení a jak je na tom tato společnost se zaměstnaností? Jsou zaměstnanci ZSSK Cargo dostatečně finančně motivováni? Na tyto a další otázky odpověděl místopředseda Odborového združenia železničiarov (OZŽ) při ZSSK Cargo a předseda PV OZŽ ZSSK Cargo Peter Pikna.

Právě přítomno: 249 hostů a žádný gestor