SŽDC hodlá v nejbližších týdnech zadat vypracování studie proveditelnosti, která má prověřit územní a technické řešení brněnské podzemní železnice, tzv. severojižního kolejového diametru. Tato podzemní dráha by měla spojit nové brněnské hlavní nádraží v poloze „Řeka“ (odsunutá poloha) se středem města. V současné době je odvoz cestujících z brněnského hlavního nádraží řešen hustou tramvajovou dopravou (na snímku).

K prodloužení platnosti zaměstnaneckých jízdních výhod ČD pro rok 2019 je stanoveno období od 1. 11. do 8. 12. 2018. Provedením úhrady prolongační částky je prodloužena platnost aplikace železniční průkazka na In Kartě na další období, prolongační částka uhrazená pro rok 2018 je platná do 8. 12. 2018. Prolongační částka pro rok 2019 platí do 14. 12. 2019, tj. do doby počátku jízdního řádu 2019/2020.

V neděli 14. října 2018 byl v Singapuru zahájen 44. kongres ITF (Mezinárodní federace pracovníků v dopravě. Za OSŽ se kongresu účastní tříčlenná delegace ve složení předseda OSŽ M. Malý, místopředseda OSŽ a předseda PV OSŽ ČD Cargo, a.s. R. Nekola a vedoucí kanceláře předsedy a členka výkonného výboru ETF H. Romanova. (viz článek Na 44. kongresu Mezinárodní federace pracovníků v dopravě má zastoupení také OSŽ ze dne14. října 2018.)

Koaliční ČSSD nesouhlasí se záměrem privatizovat nákladního železničního dopravce ČD Cargo, uvedl to předseda ČSSD Jan Hamáček. Privatizaci podle Lidových novin plánuje ministr dopravy Dan Ťok, předseda ČSSD Jan Hamáček to v neděli 14. října v České televizi označil za chybu. Podle něj ministr Ťok postupuje proti vládnímu programu a chce se s ním kvůli tomu sejít. Ve vládním programu totiž stojí, že vláda nepřipustí privatizaci veřejných služeb ani podniků se státní účastí.

7. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů v maratonu (muži) a 2. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů v maratonu (ženy), které se konalo v sobotu 13. 10. 2018 v rámci 55. Pražského maratonu ve Stromovce, má jediného vítěze. Maratonci z Ruska nenašli ani v jedné kategorii přemožitele a z Prahy si odvážejí oba poháry pro vítěze.

Představujeme kandidáty OSŽ na členy Dozorčí rady ČD, a. s., pro volby, které se budou konat ve dnech 13. - 15. listopadu 2018. Kandidáty za OSŽ jsou: Vladislav Vokoun, – předseda Podnikového výboru OSŽ při ČD a I. místopředseda OSŽ a Antonín Leitgeb – tajemník Podnikového výboru OSŽ při ČD.

U Správy železniční dopravní cesty bylo zahájeno kolektivní vyjednávání! V pondělí 15.října 2018 byl na jednání odborových centrál, za účasti generálního ředitele SŽDC, předložen návrh 1. změny PKS SŽDC 2018 - 2019.

V neděli 14. října 2018 byl v Singapuru zahájen 44. kongres Mezinárodní federace pracovníků v dopravě (International Transport Federation – ITF). Za OSŽ se kongresu účastní tříčlenná delegace ve složení předseda OSŽ M. Malý, místopředseda OSŽ a předseda PV OSŽ ČD Cargo, a.s. R. Nekola a vedoucí kanceláře předsedy a členka výkonného výboru ETF H. Romanova.

Za účasti zástupců tří partnerských společností - ČD (JUDr. Ivo Veselý, ředitel odboru personálního), ČD Cargo (Ivan Bednárik, generální ředitel) a SŽDC (Ing. Pavel Koucký, ředitel odboru personálního) a OSŽ, coby organizátora mezinárodního mistrovství v maratonu (I. místopředseda OSŽ a ředitel mistrovství Vladislav Vokoun) bylo dnes v Praze, v areálu Olymp Praha (Centrum sportu MV ČR), slavnostně zahájeno 7. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů v maratonu (muži) a 2. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů (ženy).

Knižní jízdní řády již nejsou v posledních letech tak žádané jako v minulosti, kdy patřily k nejprodávanějším „knihám“. V současné době se knižních jízdních řádů vydává kolem 22 tisíc výtisků, oproti dřívějším letům, kdy se vydával ve stotisícových nákladech. V současné době ho pomalu ale jistě nahrazuje internet a elektronické vyhledávače spojení. České dráhy tak letos budou jednou z mála evropských zemí, které ještě knižní jízdní řád vydávají.

S cílem vzájemně se informovat o dění ve společnostech ČD Cargo a ZSSK Cargo se ve středu 10. 10. 2018 v hotelu Oddech v Krkonoších sešli čeští a slovenští odboráři z podnikových výborů OSŽ a OZŽ. Na společném jednání probrali řadu témat, která obě země v oboru spojují, ale zmínili i případné odlišnosti. „Pozitivní je, že se nákladní železniční doprava dostává do širšího povědomí veřejnosti. Může za to i fakt, že nákladní doprava (silniční) svým způsobem kolabuje a železnice se snaží převzít její úlohu,“ řekl na úvod Radek Nekola, předseda Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo s tím, že je to sice příznivá zpráva, „nicméně věc, která je pravděpodobně krátkodobá. „Železniční nákladní doprava vyžaduje další pomoc od státu, aby dostala větší příležitost uplatnit se na trhu.“

Představenstvo OSŽ jednalo v úterý 9. 10. 2018 na Železničním zkušebním okruhu v Cerhenicích, výjezdní zasedání v areálu Výzkumného ústavu železničního moderoval Martin Vavrečka, místopředseda OSŽ pro správu majetku. Představenstvo OSŽ v úvodu jednání (v předřazeném bodu) vyslechlo informaci smluvní advokátky OSŽ JUDr. Jarmily Pospíšilové k vývoji a aktuálnímu stavu poskytnuté právní pomoci u členky OSŽ, průvodčí Jany Stejskalové (kauza tragické události z července 2016 - vypadnutí dítěte z vlaku).

Právě přítomno: 202 hostů a žádný gestor