OBZOR ke stažení

Za velkého zájmu odborné veřejnosti napříč železničním odvětvím proběhl ve dnech 11. a 12. dubna již 5. ročník mezinárodního diskusního setkání, letos pod názvem „Česká a evropská železnice pro 21. století - jeden společný trh“, kterou každoročně pořádá poslanec Martin Kolovratník. Letos se konala v kongresovém centru v Dříteči nedaleko Kunětické hory (konference se po oba dny zúčastnil i předseda OSŽ Mgr. Martin Malý).

Místopředseda OSŽ a předseda Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo Radek Nekola informoval na zasedání Představenstva OSŽ o jednání Dozorčí rady ČD Cargo a valné hromady, která z Dozorčí rady ČD Cargo odvolala brněnského komunálního politika a člena hnutí ANO Jiřího Švachulu, v současnosti vazebně stíhaného kvůli korupci při městských zakázkách.

V úvodní části jednání Podnikového výboru (PV) OSŽ při Českých drahách, a. s., které se konalo v Praze, v sídle OSŽ dne 10. dubna, zopakoval Vladislav Vokoun, předseda PV OSŽ při ČD, a. s., postup OSŽ při ohrožení jízdních výhod železničářů (podrobněji v článku Argumentace OSŽ pro zachování jízdních výhod na základě § 33 zákona 77/2002 Sb., který zmocňuje MD ČR k vydávání tarifu zaměstnaneckých jízdních výhod).

S tradičními body v netradičním čase. Z důvodu kolize s dopolední schůzkou zástupců odborových centrál s ministrem dopravy bylo jednání Představenstva OSŽ v úterý 9. 4. 2019 posunuto až na odpoledne od 13 hodin. Informace ze zásadních jednání načal předseda OSŽ Mgr. Martin Malý (na snímku), který jednání řídil, shrnutím dění kolem ohrožení režijních výhod.

Na pondělí 1. 4. bylo do Prahy svoláno mimořádné zasedání Ústředí OSŽ, aby projednalo postup OSŽ k vzniklé situaci po podání pozměňovacího návrhu poslance Martina Kolovratníka (ANO), který v rámci projednávaného vládního návrhu zákona č. 266/1994 Sb. o drahách, doporučil zrušit § 33 zákona č. 77/2002.

Ve středu 27. března 2019 se kolem poledne na bulváru Roi Albert II v Bruselu, před budovou ETUC (European Trade Union Confederation, česky Evropská konfederace odborových svazů), začali scházet první účastníci demonstrace pořádané ETF (European Transport Workers Federation) na podporu férové dopravy. Podle vlajek a „bannerů“ bylo jasné, že do Bruselu zavítali zástupci odborářů z mnoha zemí Evropy.

V Praze se ve středu 20. března konalo pravidelné jednání Republikové rady seniorů (RRS) OSŽ, které řídil jeho předseda Kurt Mužík. Jednání se zúčastnili rovněž předseda OSŽ Mgr. Martin Malý a I. místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun, kteří členy rady informovali o současné situaci na železnici a v OSŽ.

V úvodním titulku uvedená témata byla jedněmi z mnohých, o kterých jednal Podnikový výbor OSŽ SŽDC v Praze 21. března. Jak uvedl k prvnímu z témat předseda PV Petr Štěpánek, je nutné se dohodnout, jaké příspěvky na rekreace v příštím roce bude možné poskytovat z centrálního fondu FKSP. „Shodli jsme se na tom, že přes cestovní kancelář ČD Travel by mělo být umožněno poskytnutí příspěvku na více možností rekreací z nabídek katalogů i jiných cestovních kanceláří,“ řekl Štěpánek.

Na pozvání OSŽ hostila ve středu 20. března 2019 (v Hotelu Olšanka v Praze) Česká republika poprvé v historii jednání Poradní skupiny pro doprovodný vlakový personál železniční sekce ETF (European Transport Workers Federation). Poradní skupina zasedá vždy dvakrát ročně (na jaře a na podzim) v sídle ETF v Bruselu, jednání mimo Brusel se konají pouze výjimečně. Do Prahy přijelo 25 účastníků, kteří reprezentovali 15 odborových svazů z 11 zemí Evropy.

„Vítám vás na dalším pravidelném zasedání Ústředí OSŽ,“ řekl na úvod jednání v úterý 19. 3. 2019 moderující I. místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun s tím, že s výjimkou dvou omluvených jsou tentokrát přítomni všichni členové Ústředí OSŽ včetně členů Představenstva OSŽ.

V úterý 19. března, den před prvním jarním dnem, uspořádaly České dráhy ve spolupráci se zástupci hlavního města Prahy, Středočeského kraje, KŽC Doprava a organizátory integrované dopravy, tiskovou konferenci, na které novinářům představily železniční novinky letošní sezony a nejzajímavější víkendové akce, které se v rámci Pražské integrované dopravy chystají.

Rekreační zařízení Prudká je v majetku ZO OSŽ železniční stanice Brno hl. n. Slouží pro rekreaci nejen železničářů, ale i široké veřejnosti. Nezanedbatelná je rovněž možnost různých školení, porad, či pracovních jednání, pořádaných ze strany OSŽ. Schází se zde odboráři prakticky z celé republiky, aby zde i za účasti zaměstnavatele řešili záležitosti, které se u drážních podniků aktuálně vyskytují.

Právě přítomno: 172 hostů a žádný gestor