7. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů v maratonu (muži) a 2. Mezinárodní mistrovství USIC železničářů v maratonu (ženy), které se konalo v sobotu 13. 10. 2018 v rámci 55. Pražského maratonu ve Stromovce, má jediného vítěze. Maratonci z Ruska nenašli ani v jedné kategorii přemožitele a z Prahy si odvážejí oba poháry pro vítěze.

S cílem vzájemně se informovat o dění ve společnostech ČD Cargo a ZSSK Cargo se ve středu 10. 10. 2018 v hotelu Oddech v Krkonoších sešli čeští a slovenští odboráři z podnikových výborů OSŽ a OZŽ. Na společném jednání probrali řadu témat, která obě země v oboru spojují, ale zmínili i případné odlišnosti. „Pozitivní je, že se nákladní železniční doprava dostává do širšího povědomí veřejnosti. Může za to i fakt, že nákladní doprava (silniční) svým způsobem kolabuje a železnice se snaží převzít její úlohu,“ řekl na úvod Radek Nekola, předseda Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo s tím, že je to sice příznivá zpráva, „nicméně věc, která je pravděpodobně krátkodobá. „Železniční nákladní doprava vyžaduje další pomoc od státu, aby dostala větší příležitost uplatnit se na trhu.“

Představenstvo OSŽ jednalo v úterý 9. 10. 2018 na Železničním zkušebním okruhu v Cerhenicích, výjezdní zasedání v areálu Výzkumného ústavu železničního moderoval Martin Vavrečka, místopředseda OSŽ pro správu majetku. Představenstvo OSŽ v úvodu jednání (v předřazeném bodu) vyslechlo informaci smluvní advokátky OSŽ JUDr. Jarmily Pospíšilové k vývoji a aktuálnímu stavu poskytnuté právní pomoci u členky OSŽ, průvodčí Jany Stejskalové (kauza tragické události z července 2016 - vypadnutí dítěte z vlaku).

V kolejišti Odstavného nádraží jih (ONJ) Praha se ozývá ohlušující výbuch. Pak je chvíli ticho a nato se ozývá hlasitý nářek, sténání a volání o pomoc. Bezprostředně poté se rozezvučí telefon na stole operátorky Integrovaného záchranného systému (IZS) v Praze. „Na odstavném nádraží v Praze došlo k výbuchu propanbutanové láhve v jídelním voze, jsou zde zranění, možná i mrtví, vůz je v plamenech,“ volá vzrušený hlas z místa nehody na telefonní číslo 112. Operátorka si ověřuje číslo volajícího a vysílá na místo události všechny složky IZS – hasiče, policisty a zdravotníky. Jen pár minut poté se k místu neštěstí blíží vozy Hasičské záchranné služby (HZS) SŽDC, policejní vozy i vozy záchranářů. Takto vypadal začátek taktického cvičení „Vlak 2018“, organizovaný HZS SŽDC ve středu 3. října 2018 na ONJ Praha.

Podobně jako v jiných lokalitách, i v Olomouci proběhla ve čtvrtek 4. října kampaň ETF za zachování vlakového personálu, nazvaná Stop sociálnímu dumpingu. Členové OSŽ z řad vlakových čet a osobních pokladních (neboť i ty jsou dnes ohroženy redukcemi početních stavů) na olomouckém hlavním nádraží rozdávali cestujícím brožurky s kresbami Petra Urbana, které humornou formou upozorňovaly na nebezpečí, hrozící při uvažovaném snižování počtu členů vlakových čet. Dle okamžitých reakcí oslovených cestujících je zřejmé, že tyto úvahy vedení ČD nepodporují a nedokážou si představit, že by měl být tímto způsobem ve svém důsledku snížen jejich komfort při cestování vlaky Českých drah.

Železniční sekce Evropské federace pracovníků v dopravě (European Transport Workers Federation - ETF) vyhlásila na 4. října 2018 akční den na podporu doprovodného vlakového personálu. Evropští železniční odboráři chtějí touto akcí jednak podpořit kampaň ETF „STOP sociálnímu dumpingu - Za férovou dopravu v Evropě 2.0.“, ale především upozornit na nebezpečnou tendenci rušení železničního personálu.

Ing. Pavel Koucký spolu s Ing. Hanou Kohoutovou a Bc. Jitkou Dolejšovou byli opět 27. září hosty na jednání Podnikového výboru OSŽ SŽDC v Praze. Ing. Koucký informoval PV o projednání procesu připravovaných organizačních změn na společném jednání odborových centrál 24. září. Ty mají nastat ve dvou fázích na dvou úsecích. První z nich je proces vedoucí k organizační změně na úseku centralizace finančních účtáren. Tento krok byl zahájen 1. 4. a k dokončení by mělo dojít v rámci transformace ekonomických úseků převodem finanční účtárny organizačních jednotek na Centrum sdílených služeb na pracoviště Pardubice a Olomouc. Probíhá současně zmapování dopadu realizace všech organizačních změn, které jsou z větší části k datu 1. 1. 2019. Správa majetku je pak řešena ve třech etapách.

Třítisícový dav závodníků vyrazil v neděli krátce před polednem na trať Běchovice – Praha. 122. ročníku tohoto silničního závodu na 10 km se letos zúčastnilo také více než 150 železničářů z evropských zemí v rámci mezinárodního Mistrovství republiky železničářů v silničním běhu. Mistrovství uspořádalo OSŽ ve spolupráci s Českými drahami, ČD Cargo a SŽDC, organizačně závod zajistila regionální sportovní komise OSŽ Praha.

Železnice táhne, zvláště ta v režii národního dopravce! Takový vzkaz vyslali organizátorům návštěvníci Národního dne železnice v Českých Budějovicích. Pokud zájem o jízdu osobními vlaky Českých drah, respektive obchodních partnerů o služby jejich dceřiné společnosti ČD Cargo bude aspoň takový, jako o Národním dnu železnice v Českých Budějovicích, nemusí se národní dopravce obávat budoucnosti. V areálu SOKV v Českých Budějovicích bylo v sobotu 22. 9. 2018 velmi těsno, davy lidí se jako živý had po celý den proplétaly mezi jednotlivými expozicemi a exponáty. Fronty se stály nejen na občerstvení, ale i na prohlídku stanoviště „Zamračené“. Fronta se stála i na jízdu vlakem z nádraží do depa.

Třicítka předsedů ZO OSŽ DKV z celé republiky se sešla na jednání s vedením podniku, zastoupeným novými řediteli center údržby a provozu z celé republiky, včetně zástupců GŘ (O12, O 18 a O 20). V úvodu jednání poděkoval ředitel O 20 na GŘ ČD Pavel Rešl všem pracovníkům údržby za práci, kterou odvedli v letošním mimořádně horkém létě, především na údržbě klimatizací u osobních vozů. Jednání pak pokračovalo výměnou názorů na nové organizační uspořádání podniku od 1. 7. 2018 a dalšími otázkami, které zajímají provozní pracovníky někdejších DKV. Setkání se uskutečnilo v rekreačním zařízení ZO OSŽ DKV Přerov v Čekyni ve čtvrtek 20. září.

V rámci jednání celostátního výboru předsedů DKV proběhla ve čtvrtek 20. září exkurze v dílnách DPOV v Přerově. Přítomní předsedové jednotlivých ZO OSŽ se zde mohli seznámit s provozem v tomto podniku, kde probíhají vyvazovací a jiné velké opravy lokomotiv a elektrických i motorových jednotek prakticky z celé republiky. V DPOV Přerov se zabývají opravami především pro dopravce České dráhy, a. s., ČD Cargo, jakož i pro externí dopravce, především pro polský trh.

Od úterý 18. 9. do pátku 21. 9. 2018 se na berlínském výstavišti Messe Berlin koná mezinárodní veletrh dopravních technologií - InnoTrans 2018, představí se na něm více než 150 kolejových vozidel a prezentovat se zde bude více než tři tisíce vystavovatelů z 61 zemí světa. V rámci letošního 12. Mezinárodního veletrhu dopravních technologií, který se v Berlíně koná vždy jednou za dva roky, bude představeno více než 400 inovací. Již více než dvacet let si vždy na podzim dávají v Berlíně dostaveníčko přední světoví výrobci, aby zde veřejnosti představili novinky z oboru kolejových vozidel a železničního průmyslu. To se pochopitelně odráží jak v rostoucím zájmu veřejnosti, tak i ve stále se zvyšujícím zájmu o výstavní plochu. Výstavní areál už dávno nestačí.

Právě přítomno: 209 hostů a žádný gestor