OBZOR ke stažení

Na mimořádném jednání Republikové rady seniorů (RRS) OSŽ v Praze 18. července uvítal předseda RRS Kurt Mužík tři nově zvolené členky rady, které byly zvoleny na konferenci seniorů v České Třebové. Ve čtrnáctičlenné radě nahradily dva Pavla Svatoše a Zbyňka Klimeše, kteří již nekandidovali, a Stanislavu Brejníkovou.

Ve dvou vagonech vlaku Českých drah, který v první den prázdnin přijíždí do Ústí nad Orlicí jsou více hluční cestující než obvykle. Je to pochopitelné, tímto vlakem totiž cestují děti železničářů na letní tábor RÁJ do Letohradu, kde pro ně pobyt organizuje Základní organizace OSŽ Správy tratí Hradec Králové.  Tábor je jedním z těch, které podporuje OSŽ ve spolupráci se železničními společnostmi a trvale velký zájem o tábor vypovídá jednoznačně o správnosti této cesty. Ráj je velmi oblíbený a letos bylo nutné pro maximální obsazenost tábora zastavit příjem přihlášek na oba turnusy, které se zde konají již koncem května.

Na dohled od nejstaršího albánského přístavního města Drač můžete zapomenout na přecpané pláže a načerpat energii. Osvěžení v podobě nekonečných písčitých pláží nabízejí všechny hotely na Dračské riviéře, tedy i všechny čtyři hotely (Diama resort hotel, Leonardo/Rinia hotel, Meli Holiday, Rinia hotel), které má ČD travel v nabídkovém katalogu na letošní sezonu, včetně hotelu MELI Holiday, kde jsme aktuálně od 3. července na týden ubytováni. Nový hotel (z roku 2015) s kompletně zařízenými pokoji (klimatizace, SAT/TV, koupelna se sociálním zázemím) se nachází přímo na pláži.

V domě Bohemika v Praze se 29. června sešli členové Podnikového výboru (PV) OSŽ SŽDC na svém prvním jednání po podnikové konferenci už v rozšířeném počtu. Tak, jak bylo rozhodnuto na konferenci, byl PV posílen o členy z dalších organizačních jednotek, které tak získaly zastoupení v tomto orgánu. Zároveň se také PV rozloučil s těmi, kteří své působení v PV ukončili. Nově složený PV má třicet členů.

Posledního předprázdninového jednání Ústředí OSŽ, které se konalo ve středu 28. 6. 2017 v sídle OSŽ v pražských Vysočanech, se po několika měsících pracovní neschopnosti zúčastnil i předseda OSŽ Bc. Jaroslav Pejša. V úvodu jednání, které moderoval místopředseda OSŽ Radek Nekola, proběhla tradičně kromě zahájení i kontrola plnění úkolů (týkala se například přípravy podzimního sjezdu OSŽ, nebo stížnosti ZO OSŽ ŽOS Nymburk a ZO OSŽ Pars nova Šumperk – oba úkoly splněny).

Ve čtvrtek 22. června, krátce po deváté hodině, bylo v hotelu Kraskov v Třemošnici zahájeno dvoudenní společné jednání podnikových výborů (PV) OSŽ ČD Cargo, a. s., a OZŽ při ZSSK Cargo. „Je to něco, co tady nikdy nebylo, byť jsme se o to mnohokrát pokoušeli,“ řekl na úvod předseda českého Podnikového výboru OSŽ ČD Cargo a moderující Radek Nekola.

AKTUALIZOVÁNO V sále Národního domu v České Třebové se v úterý 20. června 2017 sešli na konferenci Republikové rady seniorů (RRS) OSŽ delegáti z řad seniorů OSŽ, kteří byli na konferenci zvoleni jako zástupci všech odvětví železnice. Přítomno bylo 73 delegátů ze 77 pozvaných, jako hosté byli přítomni místopředsedové OSŽ Mgr. Martin Malý a Miroslav Novotný, předseda Rady seniorů České republiky Zdeněk Pernes, vedoucí ESO OSŽ-Ú JUDr. Petr Večeř a výkonný tajemník OSŽ Martin Vavrečka. Omluveni byli místopředsedové OSŽ Vladislav Vokoun a Radek Nekola, kteří v době jednání byli na zahraniční cestě. Jako prvního jednání OSŽ se konference RRS po dlouhodobé nepřítomnosti, způsobené úrazem, zúčastnil konference i předseda OSŽ Bc. Jaroslav Pejša.

V úterý 13. června 2017 se konalo ve školicím zařízení CZ LOKO v České Třebové jednání konference Nedrážních základních organizací OSŽ za účasti místopředsedy Odborového sdružení železničářů Mgr. Martina Malého a vedoucího oddělení ESO-Ú JUDr. Petra Večeře. Přítomna byla rovněž členka revizní komise OSŽ Milena Onderková. Místopředseda OSŽ a předseda NeRV (Nedrážní republikový výbor) Miroslav Novotný v úvodním projevu (na snímku) vyhodnotil činnost organizací spadajících pod nedrážní výbor od konání VI. sjezdu OSŽ do současnosti.

Mezinárodní veletrh drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské kolejové dopravy Czech Raildays i letos představil řadu nových vozidel. Veletrh tradičně zaměřený na železniční kolejová vozidla a jejich příslušenství, kolejová vozidla pro městskou dopravu a jejich příslušenství, prostředky pro stavbu, provoz a údržbu železniční a tramvajové dopravní cesty, prostředky a zařízení pro provoz a údržbu kolejových vozidel, kombinovaná doprava, informační technologie, služby pro drážní dopravu, manipulační technika se letos konal v Ostravě ve dnech 13. až 15. června 2017.
 

Velmi hektické přípravy předcházely MČR železničářů v cyklistice. Mistrovství bylo plánováno jako součást cyklistických závodů Bělečské okruhy. Bohužel hlavní organizátor této události 3 týdny před konáním zemřel a závody byly bez náhrady zrušeny. Již to vypadalo, že letošní železničářská cyklistika se neuskuteční. Díky spolupráci Pražské regionální sportovní komise OSŽ se však podařilo operativně zajistit účast na cyklistických závodech v Nových Hradech u Skutče. Změnilo se pouze místo, termín konání zůstal stejný, což jistě vše zjednodušilo. Ubytování i stravování byly zajištěny v krásném prostředí historické Litomyšle, do Nových Hradů se přejíždělo na kole.

Od pátku 9. června proběhl v Litoměřicích dvoudenní „VII. Celorepublikový sraz hasičstva“. Program setkání byl bohatý, na výstavišti Zahrady Čech byla od pátku k vidění historická i současná technika, stříkačky parní i motorové, automobily, den otevřených dveří byl připraven ve stanici profesionálních hasičů. Této největší hasičské slavnosti se účastnilo na tři tisíce, převážně dobrovolných hasičů našich měst a obcí, nechyběla ani účast zahraničních hasičů ze Slovenska, Maďarska, Polska a Německa. Největší pozornosti diváků se těšil sobotní (10. 6.) dopolední slavnostní pochod centrem města všech hasičů s množstvím dobové a současné hasičské techniky.

V úterý 13. června byl v Ostravě, v areálu nákladového nádraží, zahájen třídenní 18. ročník veletrhu železniční techniky Czech Raildays. Novinky drážní techniky, výrobků a služeb pro potřeby železniční a městské dopravy zde představila celá řada výrobců jak tuzemských, tak i zahraničních. Zvláštní pozornost věnovali návštěvníci expozici CZ LOKO Česká Třebová, kde mohli shlédnout nové lokomotivy pro osobní i nákladní dopravu, jakož i pro posunovací a traťovou službu. Rovněž před stánkem SŽDC se tvořily fronty k prohlídce nových exponátů, především pak nového speciálního vozu MTW 100 pro kontrolu, údržbu a opravy trakčního vedení, jakož i speciálního diagnostického vozu DJ NDT.

Právě přítomno: 229 hostů a žádný gestor