OBZOR ke stažení

Několik českých krajů uspělo ve sporu s ministerstvem dopravy, a i přes to, že uzavřely smlouvu s dopravcem přímo, a ne po tendru, by nakonec neměly mít zavřenou cestu k miliardovým dotacím z Evropské unie na pořízení nových vlaků. Dohoda, která se v květnu zrodila v Bruselu, by měla být doladěna příští týden v Praze, uvedl v pátek 19. 5. 2017 server Novinky.cz. „Je to pro nás ohromné vítězství. Vítám vstřícný krok ministerstva. Jednání byla velmi tvrdá,“ cituje Právo hejtmana Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD).

V úterý (16. 5.; ČD), ve středu (17. 5.; ČD Cargo) a ve čtvrtek 18. 5. 2017 (SŽDC) se v Praze, v kulturním sále pražského hlavního nádraží, konaly Podnikové konference (PK) OSŽ při ČD, ČD Cargo a SŽDC. Během tří dnů se v kulturním sále vystřídalo na 340 delegátů (Podnikové konference OSŽ ČD se ze 100 pozvaných delegátů zúčastnilo 99, ČD Cargo 105/100, SŽDC 145/141).

Již zítra začínají podnikové konference OSŽ, které pak v červnu pokračují konferencemi nedrážních a seniorů. Na těchto konferencích budou voleni delegáti sjezdu OSŽ a pak zbývá pět měsíců na předsjezdovou diskusi na téma, jak dál pokračovat. Využijme tento čas k opravdové diskusi, aby v listopadu více než 200 delegátů sjezdu mohlo vyjádřit názor široké členské základny k programu OSŽ, a to nejen na další čtyři roky, ale i v delší perspektivě.

Ve čtvrtek 27. 4. 2017 byla zvolena nová rada Jihočeského kraje v čele s hejtmankou Ivanou Stráskou (ČSSD). Novým radním pro dopravu se stal Jiří Švec, starosta Lišova z hnutí Starostové a nezávislí. Železničáři budou jistě se zájmem sledovat další vývoj v krajské objednávce osobní železniční dopravy. Vždyť Jihočeský kraj před rokem nechal v Bruselu notifikovat soutěž na všechny tratě a tato notifikace vyprší 7. 7. 2017. Bez ohledu na to však již od prosince letošního roku bude provozovat tři pošumavské linky firma GW Train Regio, která zároveň v této souvislosti projevila zájem o koupi opravárenského pracoviště Českých drah ve Volarech.

Čistý zisk Skupiny České dráhy loni dosáhl podle Mezinárodních standardů účetního výkaznictví (IFRS) 882 milionů korun. Je to vůbec nejlepší výsledek od roku 2009, kdy České dráhy začaly podle IFRS konsolidovat a emisemi dluhopisů vstoupily na kapitálové trhy. Zlepšení hlásí osobní i nákladní doprava, dařilo se také všem dceřiným společnostem. Meziročně se hospodaření Skupiny zlepšilo o téměř 2,23 miliardy korun, samotné mateřské České dráhy, a. s., se jako entita loni podle českých účetních standardů již dostaly na červenou nulu, uvádí dnes zveřejněná tisková zpráva Českých drah.

Senát umožnil státním podnikům s listinnými akciemi, aby se mohly znovu ucházet o veřejné zakázky, ve čtvrtek 20. 4. 2017 schválil novelu, která se v praxi týká zejména Českých drah. Ty se podle současné podoby zákona o veřejných zakázkách nemohou účastnit tendrů na provoz na železničních tratích. Důvodem je, že mají akcie v listinné podobě a podle zákona o Českých drahách je nemohou zaknihovat, píše server E15.

Na ministerstvu dopravy zraje plán, podle kterého budou mít senioři jízdu vlakem zdarma. Stačit by jim měla roční „permanentka“ za symbolickou cenu. S tímto nápadem přišel ministr dopravy Dan Ťok, píše ve středu 19. 4. 2017 E15.cz. „Zvažujeme, že by to mělo podobu celoročních senior pasů, jízdné by pak stát dopravcům kompenzoval,“ cituje server ministra Ťoka.

10. dubna se tripartita zabývala i železniční dopravou: Pokud se v ČR bude otevírat trh železniční dopravy, neměl by být diskriminován národní dopravce, tedy České dráhy. Podle premiéra se na tomto závěru na pondělním jednání shodli zástupci tripartity, tedy vlády, zaměstnavatelů a odborů, uvedla Česká televize (ct24.cz). „Shodli jsme se na tom, že se to musí udělat uváženě a využít služeb regulátora. Upozornili jsme, aby vláda přitom zodpovědně přistoupila k národnímu dopravci,“ cituje server ct24.cz prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka. K otevírání trhu se vyjádřil i předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula, který vyslovil obavu, že se zliberalizuje český železniční trh, ale současně bude národnímu dopravci zapovězen vstup na ostatní trhy, tedy do Francie, Německa či Rakouska.

O postupu výstavby a oprav dálnic a silnic, o otevírání trhu v železniční dopravě, o situaci ve školství či v čerpání evropských peněz budou dnes (10. 4.) jednat zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Tripartita by se měla seznámit i s přípravami zavádění elektronických neschopenek či s opatřeními ke zlepšení zaměstnávání lidí, kteří jsou dlouhodobě bez práce. Rada hospodářské a sociální dohody se letos schází potřetí. Před deseti dny se konalo společné zasedání se slovenskými kolegy.

Rosťa byl vždy veselý a za všech okolností životní optimista, přestože od roku 2008 bojoval s těžkou nemocí. Přesně před rokem podstoupil unikátní operaci v nemocnici na Bulovce. Všichni jsme se radovali z výborných zpráv, že operace dobře dopadla. A Rosťa dál s nemocí statečně bojoval. Plánoval budoucnost a těšil se, že znovu zasedne za svoji „Regínu“. Jenže letos v lednu se objevily komplikace. Věděli jsme, že už neexistuje žádná další léčba, ale přesto jsme nepřestávali doufat v zázrak. Bohužel, zázrak se nestal, Rosťa ve čtvrtek 6. dubna ve věku 56 let zemřel. Nemůžeme tomu uvěřit, bude těžké se s touto zprávou vyrovnat.

Čtvrteční (6. 4. 2017) stávka řidičů autobusů proběhla podle očekávání Jihomoravského kraje a dotkla se necelé poloviny dopravních výkonů. Bez omezení fungovalo 96 regionálních linek, částečně autobusy jezdily na 62 linkách a vůbec nevyrazily na 59 linek. Namísto stojících autobusů využili lidé zejména vlaky, České dráhy po domluvě s krajem navýšily kapacitu u více než 50 spojů, uvádí tisková zpráva Jihomoravského kraje. Zmatek nezpůsobila stávka ani na silnicích, podle informací Policie ČR sedlo za volant přibližně stejně řidičů jako obvykle. Plynulost dopravy byla srovnatelná s jinými dny, uvádí dále tisková zpráva.

Po menší pauze (připomínáme, že 30. března 2017 proběhlo historicky druhé společné jednání české a slovenské tripartity) se v pondělí 10. dubna 2017 opět sejdou zástupci sociálního dialogu - Rady hospodářské a sociální dohody. V rámci delegace Asociace samostatných odborů se 136. plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody ČR zúčastní také zástupci Odborového sdružení železničářů: 1. místopředseda OSŽ Vladislav Vokoun a výkonný tajemník OSŽ Martin Vavrečka, pro které je prioritním bodem programu téma Role státu při zajišťování dopravní obslužnosti v železniční dopravě po roce 2019 a dopady nové legislativy na společnost České dráhy.

Právě přítomno: 189 hostů a žádný gestor