OBZOR ke stažení

Stacionární část tohoto jednotného evropského zabezpečovacího systému postupně instaluje na koleje SŽDC. Cílem Evropské unie, která zavedení ETCS iniciovala, je sjednotit systémy všech evropských železnic a zvýšit bezpečnost vlakové dopravy napříč členskými státy. České dráhy proto zařízení instalují až do 453 elektrických a motorových vozidel a řídicích vozů. Celkové náklady se vyšplhají na několik miliard korun.

Oddělení kanceláře předsedy OSŽ připravilo pro zájemce z řad členů a funkcionářů OSŽ kurzy „Práce na PC“. Kapacita kurzu je 8 účastníků, pokud mají účastníci své vlastní notebooky vybavené operačním systémem Windows 8 (8.1), 10 a Microsoft Office 2013 nebo 2016, může se kurz rozšířit ještě o 2 účastníky. Minimální počet účastníků pro otevření kurzu je 6 osob. Díky malému počtu osob ve skupině se lektor může individuálně věnovat každému účastníkovi.

V souladu s vyhláškou Ministerstva zdravotnictví č. 579/2006 Sb., kterou se stanoví způsob volby a volební řád pro volby do správních a dozorčích rad resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťoven, a ve znění vyhlášky č. 87/2008 Sb., byly na 6. června 2019 vyhlášeny volby do Správní a Dozorčí rady Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky (211).

Dozorčí rada ČD, a. s., odvolala Ing. Miroslava Kupce z pozice předsedy představenstva a člena představenstva Českých drah, a. s. Dozorčí rada vyhověla žádosti akcionáře, kterou jí tlumočil předseda řídicího výboru. Důvodem pro odvolání je ztráta důvěry založená na režimových informacích bezpečnostních složek, z nichž některé již byly předány orgánům činným v trestním řízení.

Ústředí OSŽ schválilo termíny seminářů (školení), které jsou organizovány na základě požadavků a potřeb funkcionářů ZV ZO OSŽ.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila v úterý 21. 5. v Praze, ve Vládním salonku na hlavním nádraží, nové uniformy pro více než 4 tisíce svých zaměstnanců. Proti dřívějším uniformám jsou ty nové z výrazně kvalitnějšího materiálu. Sukně jsou elastické a v pase mají autospony, regulující objem pasu. Uniformy jsou v nových korporátních barvách SŽDC, tedy tyrkysové, tmavě modré a oranžové.

S hlubokým zármutkem oznamujeme, že ve středu 8. května nás navždy opustila naše drahá kolegyně Jana Muláková, asistentka předsedy PV OSŽ ČD Cargo. Zesnula náhle, ve věku nedožitých 50 let.

Poslední rozloučení s Janou se koná 15. 5. v 10 hodin ve smuteční síni v Lounech.

Radek Nekola

České dráhy budou i v dalších letech vozit cestující na regionálních tratích v Olomouckém kraji. Hejtmanství uzavřelo s Českými drahami první dvě ze tří smluv, které se týkají zajištění regionální dopravy formou přímého zadání. Celkem si Olomoucký kraj objedná dopravní obslužnost ve třech provozních souborech.

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval do funkce nového ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Ministr Kremlík si za své hlavní priority v resortu stanovil zrychlení výstavby klíčové dopravní infrastruktury, posunutí přípravy vysokorychlostních tratí nebo rozvoj takzvaných PPP projektů při výstavbě dálniční sítě.

Odborové sdružení železničářů uzavřelo smlouvu o spolupráci při poskytování ČSOB Motivačního programu pro členy OSŽ - zaměstnance vybraných zaměstnavatelů, kde naše odborová organizace působí. Jedná se o zvýhodněnou nabídku produktů poskytovaných bankou ČSOB (včetně Poštovní spořitelny) klientům, kteří o to projeví zájem.

Zástupci Rady vlády pro výzkum, vývoj a inovace podepsali ve čtvrtek 11. dubna s Asociací podniků českého železničního průmyslu společné Memorandum o rozvoji železničního průmyslu v České republice. Podle místopředsedy vládní rady Karla Havlíčka (kandidáta na nového ministra průmyslu a obchodu) by toto memorandum mělo podpořit pohodlnou, k přírodě šetrnější a efektivní dopravu po železnici.

(AKTUALIZOVÁNO) Při dnešním (3. 4. 2019) jednání Hospodářského výboru poslanecké sněmovny PČR byl projednáván také  pozměňovací návrh poslance za ANO Ing. Martina Kolovratníka na téma zrušení § 33 zákona 77/2002 Sb., který zmocňuje MD ČR k vydávání tarifu jízdních výhod železničářům. Po rozsáhlé diskusi k tématu jízdních výhod železničářů, které jsem se jako zástupce Odborového sdružení železničářů měl možnost zúčastnit a uplatnit tak většinu našich argumentů, došlo k zamítnutí tohoto návrhu výraznou většinou členů výboru.

Právě přítomno: 228 hostů a žádný gestor