OBZOR ke stažení

To, co po dlouhá léta bývalo snem mnoha chlapců – být strojvůdcem lokomotivy – se má vbrzku stát profesí mladých imigrantů ve Spolkové republice Německo. Citelný dlouhodobý nedostatek strojvůdců na německé dráze chce pomoci řešit spolková země Bádensko-Würrtembersko, kde připravují pionýrský projekt pro výchovu těchto nových kvalifikovaných pracovníků pro železnici z řad uprchlíků. Vybraní adepti mají nabýt kvalifikace během 15 měsíců, během nichž budou i pobírat mzdu 2100 eur, tedy výrazně více, než dostávají obvykle jiní učni. „Projekt by se mohl stát modelem pro kvalifikování uprchlíků,“ prohlásil pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) z 11. ledna Christian Rauch, vedoucí Regionálního ředitelství Spolkové agentury práce (SAP) v této spolkové zemi.

Skoro jedna šestina délky tratí sítě Deutsche Bahn (DB) zmizela; v uplynulých 25 letech DB zmenšila železniční síť v mnoha regionech z důvodu nízkého využití tratí. Od reformy dráhy v Německu k 1. 1. 1994, kdy se sloučily Deutsche Bundesbahn a Deutsche Reichsbahn a vznikla Deutsche Bahn, byl ukončen provoz na více než 5400 km železničních tratí. Vyplývá to z odpovědi státního tajemníka ministerstva dopravy Enaka Ferlemanna na interpelaci Zelených, ze které cituje poslední víkendové vydání (roku 2018) deníku „Süddeutsche Zeitung“.

(AKTUALIZOVÁNO) Po několika měsících oprav byl 18. listopadu 2018 (kolej byla vyloučena od 14. 3. 2017 do 31. 10. 2018, kdy byla výluka ukončena; opravné práce na náspu v délce cca 150 metrů prováděla firma STRABAG Rail a. s., od 26. 6. 2017 do 31. 10. 2018), zvláštní jízdou historického motoráčku „Hurvínek“ z Mostu a soupravou Žralok z Ústí nad Labem, obnoven provoz vlaků do železniční stanice Moldava v Krušných horách. 186 metrů dlouhá a 18 metrů široká majestátní budova železniční stanice Moldava v Krušných horách tak opět ožila železniční dopravou.

Kompletním zprovozněním Ejpovického tunelu, nejdelšího tunelu v Česku, skončila modernizace v současnosti čtrnáct kilometrů dlouhého úseku třetího tranzitního železničního koridoru mezi Rokycany a Plzní. Projekt je spolufinancovaný Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava, Evropská unie na projekt přispívá částkou 3,5 miliardy Kč. Slavnostního ukončení stavby se v úterý 11. 12. 2018 spolu s ministrem dopravy Danem Ťokem za Evropskou komisi zúčastnil i generální ředitel DG Regio Marc Lemaître.

Deutsche Bahn (DB) očekávají ohnisko stávky v Severním Porýní – Západním Falsku. Varovná stávka podle DB postihne linky městských a příměstských drah S-Bahn, regionální spoje i dálkovou dopravu. Stávka tak má postihnout plošně celou síť DB v Německu. Cestující se musí připravit na zpoždění a odřeknuté spoje. Po krachu kolektivního vyjednávání z pohledu Železničních a dopravních odborů (EVG) musí cestující počítat s varovnými stávkami. DB doporučuje především cestujícím z/do Severního Porýní – Západního Falska využít vlakových spojů již v neděli nebo cestu naplánovat na dobu po ukončení varovné stávky. Cestující se zvýhodněnými jízdními doklady FLEXI CENA a ÚSPORNÁ CENA s platností v pondělí je mohou mimořádně využít již v neděli.

Radní Pardubického kraje na svém pondělním (3. 12. 2018) jednání schválili návrh postupu při výběru dopravců, kteří by měli dalších deset let zajišťovat železniční dopravní obslužnost v regionu. Své nabídky kraji prezentovali zástupci Českých drah a společnosti Leo Express Tenders. Kraj bude nadále jednat o uzavření konkrétní smlouvy s těmito dopravci, přičemž Leo Express Tenders by na základě své nabídky zajišťoval železniční provoz na tratích 024 a 025 včetně přesahu na území Olomouckého kraje, České dráhy pak na zbývajících tratích včetně mezikrajských spojů. Na návrh hejtmana Martina Netolického budou o tomto postupu jednat na svém letošním posledním jednání také krajští zastupitelé, jelikož se jedná o závazek velkého finančního rozsahu na období deseti let.

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) pokračuje ve zlepšování parametrů drážní infrastruktury. V úterý 4. 12. bylo schváleno vypsání dalších šesti soutěží na stavby, jejichž celkové investiční náklady přesáhnou 13 miliard korun. Ve všech případech jde o stavby s náklady přesahujícími jednu miliardu korun. „To svědčí o jejich významu pro zlepšování stavu české železnice. Potěšitelný je především fakt, že se budou modernizovat také páteřní tratě. Zatímco v případě prací na sever od Soběslavi půjde o jeden z posledních úseků třetího koridoru, který dosud neprošel přestavbou, práce na jihozápadě hlavního města naopak odstartují tolik potřebnou modernizaci velmi frekventované trati podél řeky Berounky,“ uvedl v tiskové zprávě generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

Po 16hodinovém jednání se odboráři z odborového sdružení VIDA cítí vítězi! Na 40 000 železničářů si polepší, více než úředníci. V desátém kole vyjednávání se po 16hodinovém maratonu shodli zaměstnavatel ŐBB a zástupci zaměstnanců, odborové sdružení VIDA, na parametrech nové kolektivní smlouvy. Mzdy 40 tisíc železničářů se zvýší v průměru o 3,4 % a to zpětně od 1. července 2018. V neděli (2. 12.) ráno to oznámil zaměstnavatel (ŐBB) a později potvrdilo odborové sdružení VIDA. U navýšení mezd bude zohledněn již vyplácený nárůst mezd o 3 % od 1. října 2018.

České dráhy budou od prosince 2019 dalších devět let provozovat státem objednávané linky Ex2 z Prahy do Žiliny a R18 z Prahy do Luhačovic. Národní dopravce zvítězil s nabídkou 445 milionů korun ročně, což je o 153 milionů méně než doposud, uvádí se v tiskové zprávě datované 29. listopadu 2018, ale odeslané ministerstvem dopravy redakci Obzor netradičně v sobotu 1. 12. 2018.

Železniční odbory VIDA v Rakousku ohlásily na pondělí 26. 11. 2018 v čase mezi 12. a 14. hodinou výstražnou stávku na podporu požadavků v kolektivním vyjednávání. Doba stávky byla zvolena s ohledem na minimální dopad na návrat cestujících ze zaměstnání. Po osmi kolech kolektivního vyjednávání bez výsledku přistoupily železniční odbory k varovné stávce. Obě strany kolektivního vyjednávání, VIDA i ÖBB, doufají v dohodu během víkendu. Nicméně, konkrétně se jedná o sjednání mzdy pro mobilní personál ÖBB a nestátních drah. Odbory požadují mzdový nárůst o +4,5 % a jednorázovou odměnu 1000 EUR. Z pohledu zaměstnavatelů jsou požadavky neufinancovatelné.

Ministerstvo dopravy zatím oficiálně tají, kolik stojí státní rozpočet nový systém slev ve výši 75 % pro mladé a studenty do 26 let a seniory. První čísla, která redakce deníku Zdopravy.cz získala ze zdrojů na ministerstvu, ale ukazují, že výdaje mohou být vyšší než odhadovaných šest miliard ročně. Jen za září odeslalo ministerstvo dopravcům zhruba půl miliardy korun jako kompenzace za to, že čtyřiceti procentům cestujících poskytují státem nařízené slevy.

Informace o tom, co přinese cestujícím nový jízdní řád ČD, který začne platit 9. 12. 2018, představili novinářům na tiskové konferenci v Praze na hlavním nádraží dne 20. 11. Michal Štěpán, člen představenstva a náměstek GŘ ČD pro obchod, a Petr Vondráček, zástupce ředitele odboru dálkové dopravy GŘ ČD.

Právě přítomno: 146 hostů a žádný gestor