OBZOR ke stažení

V reprezentačních prostorách Valdštejnského paláce v Senátu PČR proběhlo v pátek 9. listopadu 2018 slavnostní vyhlášení výsledků 12. ročníku soutěže o titul Nejkrásnější nádraží České republiky. Soutěž tradičně pořádaná Asociací Entente Florale CZ – Souznění, z. s., ve spolupráci s dalšími partnery, se konala pod záštitou předsedy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova, senátora Miroslava Nenutila a Pavla Hrubeše, děkana ČVUT v Praze, Fakulty dopravní, a nového předsedy Správní rady SŽDC.

Od 9. prosince 2018 začne na železnici platit nový jízdní řád, který byl již zveřejněn na webu SŽDC. K podstatným změnám v novém GVD nedochází, mezi nejdůležitější novinky patří například zrychlení dopravy na trati Praha – Plzeň, kde budou otevřeny nové tunely, které o několik kilometrů zkrátí cestu mezi Prahou a Plzní. Současně s tím zanikne také úsek trati mezi Plzní a Chrástem u Plzně.

Za nejspokojenější cestující železniční dopravy ze všech členských států Evropské unie označil Index spokojenosti Eurobarometru občany Rakouska. Jak uvedl 27. října rakouský deník Die Presse, jejich ukazatel byl 29,6, Irové na druhém místě vykázali spokojenost z 29,5, Portugalci na třetím z 28,2 procenta. Až na desátém místě skončili Češi s 26,9 procenta, jako poslední Belgičané s 20,8, přičemž průměr celé EU byl 25,4 procenta.

Na české železnici může v příštích měsících dojít k nečekanému spojení mezi dvěma firmami, které ještě nedávno dělila arbitráž za více než miliardu korun, píše dnes server zdopravy.cz. Škoda Transportation patřící do skupiny PPF Petra Kellnera Českým drahám navrhla, aby zástupci obou firem začali jednat o společném podniku působícím v opravárenství. Server zdopravy.cz se odkazuje na dopis zaslaný ředitelem Škody Transportation Českým drahám.

Nominace do 12. ročníku soutěže o Nejkrásnější nádraží České republiky bylo možné posílat do 9. 9. 2018. Následně odborná porota z došlých nominací vybrala 10 finalistů, kteří se utkají o přízeň v hlasování široké veřejnosti. Finalisty letošního ročníku jsou (seřazeno abecedně): Blíževedly, Černý Kříž, Hrádek u Sušice, Litoměřice horní nádraží, Lomnice nad Popelkou, Meziměstí, Nové Hrady, Štěpánov, Turnov a Veřovice.

Vichřice Fabienne v noci z neděle 23. 9. na pondělí 24. 9. 2018 přerušila provoz na třech desítkách tratí, především to byly regionální tratě v Karlovarském, Plzeňském, Středočeském a Jihočeském kraji. V neděli 23. 9. večer se například hodinu a půl nejezdilo na koridoru z Prahy do Plzně mezi Berounem a Zdicemi, v noci z neděle na pondělí pak na koridoru z Prahy do Českých Budějovic, konkrétně mezi Střezimíří a Ješeticemi.

Ve známkovém sešitku, ve formě celoplošných samolepek, budou 4 x 2 výplatní známky opatřené písmenem A (což odpovídá psaní standard do 50 g – v nominální hodnotě ke dni vydání 19 Kč) znázorňující parní lokomotivu 365.024 a motorový vůz M 260.001. Cena sešitku k datu vydání bude 152 Kč (8 x 19 Kč).

Správa železniční dopravní cesty připravila od pondělí 3. září 2018 mimořádnou změnu jízdního řádu železniční osobní dopravy na tratích 026 (Týniště nad Orlicí – Broumov; Starkoč - Václavice) a 047 (Trutnov – Teplice nad Metují). Stalo se tak na základě žádosti dopravce (České dráhy) a Královéhradeckého kraje. V rámci této změny dochází k rozšíření dopravní obslužnosti na trati Broumov/Náchod – Teplice nad Metují – Adršpach s cílem řešit aktuální zvýšenou návštěvnost Teplicko-adršpašských skal a s tím spojené problémy v silniční dopravě.

Z Ústí nad Labem do Děčína vedou dvě železniční tratě. Zatímco po levém břehu Labe vede koridorová trať, spojující Prahu s Berlínem přes Ústí nad Labem hl. n., dvojkolejná trať po pravém břehu Labe slouží spíše nákladní dopravě a jezdí po ní osobní vlaky mezi Děčínem a Ústí nad Labem–Střekovem, odkud pak trať pokračuje směrem na Mělník a Kolín. Právě tato trať (Děčín – Ústí nad Labem-Střekov) je v současné době v hledáčku SŽDC, která ji hodlá kompletně opravit.

Leader v železničních technologiích, firma Bombardier Transportation, a společnost ČD Cargo, nákladní dopravce a dceřiná společnost Českých drah, podepsaly v pondělí 20. 8. 2018 v Praze smlouvu o dodání 50 lokomotiv nejnovější generace vícesystémových lokomotiv BOMBARDIER TRAXX. Dodávka prvních 10 vysokovýkonných multisystémových lokomotiv TRAXX posílí dopravní kapacitu a sníží spotřebu energie.

Síť železničních zastávek se opět rozroste, Drážní úřad ČR vydal čtyři rozhodnutí o názvech nových budoucích zastávek. Ty vzniknou ve Středočeském, Jihočeském a Pardubickém kraji. „Díky výstavbě nových zastávek se železnice přibližuje cestujícím, což má jednoznačně pozitivní následek. Lidé mohou vlaky využít na každodenní dojíždění do škol a zaměstnání nebo využít občasné jízdy za zábavou a výlety,“ hodnotí kladně trend vzniku nových zastávek v tiskové zprávě ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

V místech někdejšího seřaďovacího nádraží v Praze-Vršovicích vznikne v dohledné době (do konce roku 2021) čtyřkolejná trať, která naváže na zmodernizovanou trať mezi Prahou a Českými Budějovicemi. V souvislostí s tím vznikne v desátém pražském obvodě nová stanice na Zahradním Městě a nová zastávka v Edenu (nedaleko stadionu pražské Slavie) s napojením na městskou hromadnou dopravu. Železnice tak potvrdí svoji důležitou roli v metropolitní dopravě a výrazně usnadní cestování po hlavním městě.

Právě přítomno: 167 hostů a žádný gestor