OBZOR ke stažení

Ve známkovém sešitku, ve formě celoplošných samolepek, budou 4 x 2 výplatní známky opatřené písmenem A (což odpovídá psaní standard do 50 g – v nominální hodnotě ke dni vydání 19 Kč) znázorňující parní lokomotivu 365.024 a motorový vůz M 260.001. Cena sešitku k datu vydání bude 152 Kč (8 x 19 Kč).

Správa železniční dopravní cesty připravila od pondělí 3. září 2018 mimořádnou změnu jízdního řádu železniční osobní dopravy na tratích 026 (Týniště nad Orlicí – Broumov; Starkoč - Václavice) a 047 (Trutnov – Teplice nad Metují). Stalo se tak na základě žádosti dopravce (České dráhy) a Královéhradeckého kraje. V rámci této změny dochází k rozšíření dopravní obslužnosti na trati Broumov/Náchod – Teplice nad Metují – Adršpach s cílem řešit aktuální zvýšenou návštěvnost Teplicko-adršpašských skal a s tím spojené problémy v silniční dopravě.

Z Ústí nad Labem do Děčína vedou dvě železniční tratě. Zatímco po levém břehu Labe vede koridorová trať, spojující Prahu s Berlínem přes Ústí nad Labem hl. n., dvojkolejná trať po pravém břehu Labe slouží spíše nákladní dopravě a jezdí po ní osobní vlaky mezi Děčínem a Ústí nad Labem–Střekovem, odkud pak trať pokračuje směrem na Mělník a Kolín. Právě tato trať (Děčín – Ústí nad Labem-Střekov) je v současné době v hledáčku SŽDC, která ji hodlá kompletně opravit.

Leader v železničních technologiích, firma Bombardier Transportation, a společnost ČD Cargo, nákladní dopravce a dceřiná společnost Českých drah, podepsaly v pondělí 20. 8. 2018 v Praze smlouvu o dodání 50 lokomotiv nejnovější generace vícesystémových lokomotiv BOMBARDIER TRAXX. Dodávka prvních 10 vysokovýkonných multisystémových lokomotiv TRAXX posílí dopravní kapacitu a sníží spotřebu energie.

Síť železničních zastávek se opět rozroste, Drážní úřad ČR vydal čtyři rozhodnutí o názvech nových budoucích zastávek. Ty vzniknou ve Středočeském, Jihočeském a Pardubickém kraji. „Díky výstavbě nových zastávek se železnice přibližuje cestujícím, což má jednoznačně pozitivní následek. Lidé mohou vlaky využít na každodenní dojíždění do škol a zaměstnání nebo využít občasné jízdy za zábavou a výlety,“ hodnotí kladně trend vzniku nových zastávek v tiskové zprávě ředitel Drážního úřadu Jiří Kolář.

V místech někdejšího seřaďovacího nádraží v Praze-Vršovicích vznikne v dohledné době (do konce roku 2021) čtyřkolejná trať, která naváže na zmodernizovanou trať mezi Prahou a Českými Budějovicemi. V souvislostí s tím vznikne v desátém pražském obvodě nová stanice na Zahradním Městě a nová zastávka v Edenu (nedaleko stadionu pražské Slavie) s napojením na městskou hromadnou dopravu. Železnice tak potvrdí svoji důležitou roli v metropolitní dopravě a výrazně usnadní cestování po hlavním městě.

Na přelomu let 2018/2019 společnost ČD Cargo, a. s., nakoupí další čtyři interoperabilní lokomotivy typu Vectron, které doplní osm již pořízených strojů stejné řady. Flotila interoperabilních lokomotiv nejvýznamnějšího tuzemského železničního nákladního dopravce se v letech 2019 a 2020 dále rozroste o 10 lokomotiv řady Traxx MS3. Počet těchto lokomotiv bude možné na základě smluvní opce s využitelností do roku 2022 rozšířit o dodávku dalších až 40 kusů. Jedná se o inovovaný produkt úspěšné řady Traxx MS, které se prodalo více než 2250 strojů, rozhodla o tom ve středu 8. 8. 2018 Dozorčí rada společnosti ČD Cargo.

Nemoci z povolání loni postihly více než tisícovku lidí, může za to zřejmě i rekordní zaměstnanost. Nejohroženějšími podle statistik jsou ti, kteří pracují ve výrobě aut, ale také zdravotníci. Statistikám vévodí nemoci z přetěžování končetin. Chorobami z povolání jsou rovnocenně ohrožena obě pohlaví: loni bylo z 1117 hlášených pracovníků s profesionálním onemocněním 551 žen.

Lyská cyklověž je sice v pořadí až šestou v republice, první však v dosažení desetitisícího návštěvníka v tak krátkém čase. Provoz lyské cyklověže byl spuštěn 2. 12. 2017 a v pátek 13. 7. 2018 již cyklověž „přijala“ desetitisícího návštěvníka. Cyklověž je místními občany vnímána kladně, a to se netýká jen těch, kteří ji využívají. Z počátku se objevilo pár názorů, že cyklověž byla předražená. Celkové náklady činily cca 11,5 milionu Kč (značná část nákladů padla na elektroniku), 90 % bylo hrazeno z evropských fondů, 5 % přidal Středočeský kraj, a necelých 600 tisíc pak financovalo město ze svého rozpočtu.

Soukromý dopravce RegioJet údajně vyhrál poptávkové řízení na provoz regionálních vlaků na šesti tratích v Ústeckém kraji. RegioJet za 1,005 milionů kilometrů ročně nabídl 149 milionů korun. Informoval o tom server zdopravy.cz s odkazem na informaci zveřejněnou na facebooku Drážní společnosti. Pokud se tato informace potvrdí, šlo by o první zakázku RegioJetu v České republice na provoz regionálních vlaků. RegioJet vyhrál v konkurenci Českých drah, Arrivy a Leo Expressu a má získat od prosince 2019 smlouvu na deset let.

AKTUALIZOVÁNO - U Völlendorfu v dolnorakouském okrese St. Pölten v úterý v 7.15 h vykolejily a vzápětí převrátily dva vagóny osobního vlaku, přičemž dalšímu hrozilo rovněž převrácení. Dvě osoby utrpěly vážná zranění, řada dalších lehčí. Ve vlaku bylo v tu dobu přibližně 80 pasažérů, většinou školáků, informoval deník Die Presse. Na místě zasahovalo mnoho záchranářů včetně tří vrtulníků. Přesný počet všech zraněných a příčinu nehody úřady prozatím nesdělily, uvedl list.

Předposlední stávky železničářů v pátek 22. června se z pracovníků, nezbytných pro provoz dráhy, zúčastnilo v souhrnu jen 9,87 procent, přičemž nejvíce jich bylo z řad strojvůdců (37,9 %), průvodčích (31,6%) a výhybkářů (14,2 %). Byl to nejnižší ukazatel stávkujících ze všech akcí, jež zaměstnanci kolejové dopravy podnikli od počátku dubna 2018, od kdy přerušili práci většinou na dva až tři dny, vždy zhruba po několikadenní pauze. Stávka z 22. června tak dovršila již 33. den z celkem 36 rozvržených dle plánu na 18 jednotlivých akcí.

Právě přítomno: 179 hostů a žádný gestor