OBZOR ke stažení

Zástupci Jihomoravského kraje dnes (19. června 2019) otevřeli obálky s nabídkami společností na dodání 37 nových železničních jednotek včetně full-servisu. Kraj chce nákup vlaků v odhadované pořizovací hodnotě 6,7 miliardy korun financovat i z dotací z Evropské unie. Jejich oficiální schválení očekává letos v červenci. „Obdrželi jsme nabídky, které budeme dále posuzovat. Zatím však nebudeme specifikovat, které firmy se o zakázku zajímají,“ uvedl náměstek hejtmana Jihomoravského kraje pro oblast dopravy Roman Hanák.

Zvýšení rychlosti průjezdu vlaků, zlepšení komfortu cestujících při přístupu k vlakům a také zlepšení operativního řízení i zvýšení bezpečnosti železniční dopravy, to vše si kladl za cíl projekt Rekonstrukce železniční stanice Jaroměř. Nové ostrovní nástupiště sice stojí, ale kolejiště ještě není dokončeno a tím pádem ani používáno.

Správa železniční dopravní cesty během šesti měsíců zrekonstruovala nádražní budovu v Nižboru na Berounsku. Stavební práce za přibližně 6,5 milionu korun bez DPH zrealizovala společnost Dosta. Předmětem stavebních úprav byl jak exteriér, tak interiér více než sto let staré budovy.
Nová je střecha i fasáda objektu, zásadními úpravami prošly čekárna pro cestující, dopravní kancelář i denní místnost výpravčích.

Nejen cestující veřejnost je v Německu stále nespokojena s nedochvilností vlaků, ale ještě horší je situace v nákladní dopravě, kde spoje dojíždějí s ještě větším zpožděním, konstatoval 7. května německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Rada Jihomoravského kraje v nejbližší době projedná druhou aktualizaci Plánu dopravní obslužnosti Jihomoravského kraje, díky které nedojde na lince S52 Zaječí – Čejč – Mutěnice – Hodonín v připravovaném jízdním řádu 2019/2020 k žádným zásadním změnám. Objednávka Jihomoravského kraje na této železniční trati bude ve stejném rozsahu vlakové dopravy jako v současně platném jízdním řádu.

České dráhy koupí od konsorcia Škoda Transportation – Škoda Vagonka až 50 nízkopodlažních dvouvozových elektrických jednotek typu RegioPanter (řada 650) a 5 moderních patrových vlaků typu push-pull, které budou jezdit na severní Moravě (Frenštát pod Radhoštěm město – Frýdlant nad Ostravicí – Frýdek-Místek – Ostrava) celkově za přibližně 7 miliard Kč. Prvních 31 souprav (z 50) se už začne vyrábět a v provozu by měly být na jaře 2021. Dopravce je využije především na tratích: Plzeň – Cheb – Karlovy Vary; Klatovy – Plzeň – Beroun; Strakonice/Písek – České Budějovice; Tábor/Jindřichův Hradec – České Budějovice; Jihlava/Žďár nad Sázavou – Havlíčkův Brod – Kolín.

Po deseti letech oprav se vrací na koleje jedna z nejstarších dochovaných lokomotiv v tuzemsku, které se pro její typický baňatý komín, připomínající roztrub stejnojmenného žesťového hudebního nástroje, vžil název Heligón. Tato lokomotiva je jednou ze tří této řady, které se do dnešních dnů uchovaly. Pouze jeden se však vrací na koleje s vlastním pohonem – a tím je právě stroj 414.096 v majetku Českých drah, vyrobený v roce 1906 ve vídeňské továrně Maschinen-Fabrik Staatseisenbahn-Gesellschaft. Další dva stroje jsou odstaveny v muzeích v rakouském Strasshofu a ve slovinské Lublani.

Speciální webovou stránku a turistickou aplikaci pro mobilní telefony spustily v polovině měsíce dubna České dráhy. Jmenuje se Vlakem na výlet a jejím hlavním cílem je usnadnění vyhledávání výletních cílů, které jsou zařazeny do různých kategorií. Akce je založena na předpokladu, že vlak je ideálním dopravním prostředkem na výlet a upozorňuje na zajímavé výletní lokality, které jsou právě vlakem dobře dostupné. Výletníci tak získávají nejen tip na samotné cílové místo, ale také množství praktických informací. Aplikaci je možné si zdarma stáhnout z webu ČD (http://www.cd.cz/vlakem-na-vylet).

Lokomotivní park ČD Cargo posílil o lokomotivu TRAXX 187.344 z parku pronajímatele Railpool. Tento stroj byl poprvé nasazen 11. dubna 2019 na uceleném vlaku z Passau do Krems an der Donau. Lokomotiva vybavená systémem „last mile“ je primárně určena na výkony na rakouských tratích včetně obsluhy vleček.

Není levná a většinou slouží k dojíždění do práce, co je to? Režijka! Zaměstnanci ČD (ale i ČD Cargo, SŽDC a dalších institucí) ji většinou používají při cestách do práce. Přestože je v posledních letech stále dražší, budí emoce. Zaměstnance přijde na 1150 Kč, rodinného příslušníka na 1250 Kč. „O kolik peněz asi České dráhy přijdou, když režijka nebude?“ napsal jeden z diskutujících na diskusním fóru.

Právě v těchto dnech začíná rozsáhlá modernizace kolejiště i zabezpečovacího zařízení v železniční stanici Mikulášovice dolní nádraží, nádraží během ní projde zásadní modernizací. Dodavatelem stavebních prací jsou společnosti PORR a AŽD Praha, investorem pak SŽDC. Plánovaná výše investice dosáhne částky 121 milionů korun. Náplní rekonstrukce je především modernizace staničního zabezpečovacího zařízení s cílem zkrátit staniční provozní intervaly. Umožní to instalace moderního zabezpečovacího zařízení, které nahradí stávající systém ručního přestavování výhybek a jejich uzamykání výměnovými zámky.

ETCS (European Train Control System) je automatický zabezpečovací systém, který umožní přenos informací o trati a jízdě strojvedoucímu a zároveň centrálně sleduje a kontroluje dodržování rychlosti a směru vlaku nebo i případných omezení na trati. Hlavním úkolem tohoto systému je zajištění bezpečnosti vlakové dopravy a aktivní zásah do řízení vlaku v případě selhání nebo omylu strojvedoucího. Do roku 2022 by tímto systémem mělo být vybaveno 78 lokomotiv ČD Cargo.

Právě přítomno: 132 hostů a žádný gestor