OBZOR ke stažení

Zveřejnění nabídky dotované letní rekreace na sezonu 2020 na www.cdtravel.cz předpokládáme ve středu 8. 1. 2020. Součástí nabídky bude i postup pro přihlášení na rekreaci pro zaměstnance, jejich rodinné příslušníky i bývalé zaměstnance železničních společností. Před provedením objednávky rekreace se prosím seznamte s uvedenými informacemi, po dohodě se zaměstnavateli dochází mimo jiné k rozšíření možností při výběru destinací.

Jako každoročně jsme pro Vás připravili nabídku výhodných rekreačních pobytů v apartmánovém domě Orion v řecké Leptokárii. Během dovolené můžete absolvovat fakultativní výlety do Atén - hlavního města Řecka, na kláštery ortodoxní církve Metheora, lodí na ostrov Skiathos, bahenní koupele v Alikes a na mnoho dalších míst.

Oddělení kanceláře předsedy OSŽ připravilo pro zájemce z řad členů a funkcionářů OSŽ jarní kurzy „Práce na PC“. Kapacita kurzu je 8 účastníků, pokud mají účastníci své vlastní notebooky vybavené operačním systémem Windows 8 (8.1), 10 a Microsoft Office 2013 nebo 2016, může se kurz rozšířit ještě o 2 účastníky. Minimální počet účastníků pro otevření kurzu je 6 osob. Díky malému počtu osob ve skupině se lektor může individuálně věnovat každému účastníkovi.

Železniční muzeum Moravskoslezské (ŽMMS), jehož sídlo je ve výpravní budově železniční stanice Ostrava střed (trať 323 Ostrava – Valašské Meziříčí) otevřelo v pondělí 1. října novou výstavu, která mapuje historii bývalé tratě Košicko-bohumínské dráhy (KBD) v úseku Bohumín – Mosty u Jablunkova. Na úvodní vernisáži, kterou zahájil Jaroslav Adamec (na snímku v popředí), bylo přítomno mnoho vzácných hostů a to nejen z Moravskoslezského kraje. Za vedení SŽDC se otevření výstavy zúčastnil odborný poradce generálního ředitele SŽDC Roman Štěrba, mezi přítomnými byli zástupci všech Oblastních ředitelství SŽDC na Moravě, zástupci Českých drah, vedení magistrátu města Ostravy, novináři a další hosté.

Soutěž o titul Nejkrásnější nádraží ČR vstoupila do svého třináctého ročníku. Projekt představuje dobré příklady v péči o prostředí železničních stanic a zastávek, budov a ostatních stavebních objektů i jejich okolí. Smyslem soutěže je zlepšit stav nádraží, pochválit za vzornou péči a květinovou výzdobu. „Prostřednictvím soutěže motivujeme obce, města a zaměstnance vlastnických a správních institucí, aby se odpovědně staraly o svěřené majetky. Chválíme dobrou práci lidí, kteří o ´svá´ nádraží dobře pečují a dávají tak dobrý příklad ostatním,“ píší organizátoři z Asociace Entente Florale CZ – Souznění, z. s., a Spolku ŽelPage v tiskové zprávě.

Od roku 2015 jezdí po kolejích SŽDC pozoruhodná souprava Legionářského vlaku, který se v průběhu pěti uplynulých let představil v mnoha železničních stanicích po celé republice a zavítal i na Slovensko. V současné době je možno výstavu Legiovlaku spatřit v železniční stanici Rožnov pod Radhoštěm, kde setrvá do 22. září, načež se přesune na pět dní do železniční stanice Vsetín (24. – 29. 9.). Do konce roku pak Legiovlak zavítá ještě do dalších devíti stanic, naposledy v tomto roce to bude ve Zbirohu v době od 26. listopadu do 1. prosince. Po „zimní přestávce“ bude Legiovlak navštěvovat další železniční stanice po celý rok 2020, přičemž zavítá i na Slovensko.

Vyberte Nejkrásnější nádraží roku 2019! Ještě dnes (9. 9. 2019) můžete navrhovat krásná nádraží v ČR (na www.nejnadrazi.cz/2019), do 10. 10. 2019 pak můžete hlasovat pro jedno z deseti finalistů, slavnostní vyhlášení proběhne 12. 11. 2019 v Senátu ČR PČR v Praze. Každý může navrhnout jedno nebo i více železničních nádraží, stanic či zastávek.

V sobotu 7. září proběhnou od 10 do cca 18 hodin na vlakových nádražích Praha-Smíchov a Hostivice dvě velkolepé dopravní akce, které budou vzájemně propojeny historickými i moderními vlaky, tramvajemi a autobusy. Na vlakovém nádraží Praha-Smíchov se uskuteční další ročník Pražského železničního dne, v Hostivici pak proběhne další z Regionálních dnů Pražské integrované dopravy, a to při příležitosti 25 let integrace veřejné dopravy v oblasti Hostivice do systému Pražské integrované dopravy.

V sobotu 24. srpna se na rožmitálském vlakovém nádraží uskuteční oslavy 120. výročí zahájení provozu na romantické podbrdské lokálce z Rožmitálu pod Třemšínem do Březnice. Kulturní akce spojená s oslavou 20. výročí JPO 2 (jednotky požární ochrany) Rožmitál pod Třemšínem začne v 9 hodin a potrvá až do 16 hodin.

Legiovlak 2019 - unikátní expozice replik legionářských vagonů z let 1918 až 1020, kdy českoslovenští legionáři ovládli Sibiř, se při svém putování Českou republikou zastaví ve dnech 20. až 25. srpna 2019 na nádraží v Šumperku. Ve všední dny bude prohlídka Legiovlaku umožněna od 8 do 18 hodin, o víkendu bude otevřeno od 9 do 19 hodin. Návštěvníci mají vstup zdarma.

V souvislosti s opravou hraničního mostu přes řeku Moravu na silnici I/51 mezi Hodonínem a slovenskou Holíčí bude v pondělí 22. července 2019 zavedena neobvyklá náhradní vlaková doprava. Neobvyklá proto, že náhradní vlaková doprava za uzavřenou silnici a přerušenou autobusovou linku je svým způsobem výjimečná, v tomto případě vlaky zajistí náhradní provoz za autobusovou linku 910 IDS JMK. Výjimečnost náhradní vlakové dopravy je podtržena skutečností, že trať Hodonín - Holíč není v současnosti využívaná pro běžnou osobní dopravu.

Ve spolupráci se svými partnery připravily České dráhy v různých koutech Čech a Moravy celou řadu prázdninových jízd historických vlaků. Dovolenou a prázdniny je možné zpestřit výletem ve starém motoráčku nebo v parním vlaku. Připraveny jsou pravidelné opakované jízdy i jednorázové akce. Senioři si přitom mohou zavzpomínat na cestování ve vlacích jejich dětství a děti si vyzkouší cestování ve vlacích, kde se sedí na starých dřevěných lavicích.

Právě přítomno: 230 hostů a žádný gestor