!Jedno prastaré přísloví  říká, že lepší je blízký  soused  než vzdálený bratr. Navzdory tomuto moudru zůstává Polsko pro některé Čechy a Moravany zemí neznámou.                                                                                       Ovšem naše sdružení seniorů  OSŽ  Ostrava hl.n. se snaží  Polsko  poznávat co nejvíc.                                    Od roku  2011 navštěvujeme Polsko  pravidelně.Navštívili  jsme již města  Wislu  - Čantoryji - Polský  Těšín - Krakow - Pszcinu - dvojměstí  Bialsko-Biala  - Wroclaw - Nisu  - Warszavu  a několikrát  i  květinové zahrady v Goczalkowicich  s  prodejem  květin a  keřů.

Dne 18.4.2018  jsme se vydali autobusem pod vedením průvodkyně  paní Květy Vysloužilové  do Gliwic  přes Rybník. Nejprve jsme navštívili  město  Rybník a prošli  se  po rynku  kolem kašny a radnice. Navštívili jsme kostel Matky Boží bolestné a také nádhernou baziliku  sv. Antonína Paduánského  a prohlédli si  vnitřní  výzdobu těchto kostelů. 

V Gliwicích jsme navštívili  nejprve 111m vysokou  dřevěnou věž  radiostanice, která  je unikát nejen stavební,ale i historický. Dozvěděli jsme se, že zde byl dne 31.srpna 1939 zorganizovan  velitelem gestapa  přepad  německé radiostanice   a odeslána zpráva v polštině, která tvrdila, že Poláci chtějí napadnout Německo. Cílem tohoto přepadení bylo způsobit zdání, že útok provedli polští sabotéři.

Navštívili jsme skleník  tropických  rostlin  Palmiarnia  Miejska, nádherné místo plné vůně ,barev a zvuků . Je zde na jednom  místě  umístěno velké množství  tropických  stromů ,keřů i rostlin. A nejen  to, vše je zde ještě podtrženo štěbetáním ptáků v klecích  a rybami v jezírcích a doplněno i  akvárii   s živočichy   jako jsou hadi a chameleoni.

Prohlédli jsme si Rynek s radnicí připomínající pobyt polského krále Jana III.Sobieského, když táhl se svým vojskem na pomoc proti Osmanům obklíčené Vídni , Neptunovou kašnu, zbytky hradeb na místě bývalé Ratibořské brány a nejstarší městský gotický kostel Všech svatých . Ovšem všechny ohromila nádherná katedrála svatých apoštolů Petra a Pavla.

 Jako bývalí železničáři jsme nemohli v Gliwicích  vynechat  zajímavou expozici modelové  železnice „ Kolejkowo“ . Je to místo, které nás přeneslo  do světa 25 krát zmenšeného. Jezdí zde nejen vlakové soupravy v různě rozloženém terénu po 460 m kolejí, ale i auta a navíc zde pluje i parník . Dokonce se zde rozsvěcují pouliční světla i světla v 235 budovách. Je zde více jak 3200 figurek- postav žen i mužů různých profesí  v pracovní činnosti.  Průvodkyně nás provázela  celou expozicí  a zajímavě  doplnila  slovním projevem  vizuální zážitek .Pak nás již čekala jen cesta domů do Ostravy a těšení se na další výlet                                                                       Na  závěr  patří poděkování  paní Květě Vysloužilové  za velmi pěknou přípravu  zájezdu.  Není jednoduché zájezd připravit, jet předem do Polska - prostudovat trasu jízdy autobusu a také si připravit poznámky  o jednotlivých  pamětihodnostech  v daných  městech. Chce to nejen elán, ale také hodně vlastního volného času - takovou práci  je  třeba ocenit   nejen  potleskem na závěr výletu.                                                                                                                                                                                                Přílohy  foto - dokumentace

předsedkyně   sdružení seniorů   OSŽ  OSTRAVA  hl.n.     Čiklová  Helena

Právě přítomno: 424 hostů a žádný gestor