Zástupci zaměstnavatele ČD, a.s., se včera, tj. 16. května, sešli v dopoledních hodinách v budově Hlavního nádraží v Brně a odpoledne také v Břeclavi se zaměstnanci, kterých se především týká nově podepsaná smlouva mezi Jihomoravským krajem a ČD, a.s. Cílem setkání bylo informovat zaměstnance o nastalé situaci a blíže jim představit koncept personálního oddělení, jak vyřešit zrušení asi tří set pracovních míst, především pokladních, vlakvedoucích a průvodčích, o které Jihomoravský kraj nemá zájem, neboť jedním z požadavků výběrového řízení bylo zajištění dopravy ve vlakových jednotkách Moravia bez doprovodného personálu.

AKTUALIZOVÁNO 16. 5. 2024:

Zrušení protestu

Ve světle událostí, které se odehrály včera na Slovensku a se zřetelem k rozjitřené situaci v České republice, se Českomoravská konfederace odborových svazů rozhodla přispět k uklidnění situace tím, že ruší demonstraci svolanou na 21. května 2024. Činíme tak i po diskuzi se slovenskými kolegyněmi a kolegy z Konfederace odborových svazů Slovenské republiky, kteří nám dnes popsali aktuální situaci na Slovensku.

Už je to dávno, co jsem jako dítě jezdila na tehdy ještě pionýrský tábor do Prudké a zažívala tam pravá dětská táborová dobrodružství. Určitě se mezi čtenáři z Jihomoravského kraje najde spousta z vás, co jsou na tom stejně a při čtení těchto řádků zavzpomínají na letní tábor položený na rozhraní jižní Moravy a Vysočiny v údolí obklopeném zalesněnou kopcovitou krajinou přírodní rezervace Sokolí skála čnící po obou svazích nad řekou Svratkou. Údolím prochází trať lokálky Tišnov–Bystřice n. Pernštejnem–Žďár nad Sázavou s vlakovou zastávkou přímo za branou střediska.

Den před druhým květnovým státním svátkem – 7. května 2024 – se v Domě Bohemika sešli členové Představenstva OSŽ včele s předsedou OSŽ Mgr. Martinem Malým, který celé jednání zahájil.

Během kontroly úkolů informoval Martin Vavrečka, místopředseda pro správu majetku, o dalším průběhu a vývoji přípravy rekonstrukce v Hotelu Skalka v Rajeckých Teplicích na Slovensu a také přestavby terasy apartmánového hotelu Ostrý v Železné Rudě a modernizaci wellness v hotelu Lesní Chata v Kořenově.

V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ – Představenstvo OSŽ, PV OSŽ ČD, a.s., PV OSŽ ČD Cargo, a.s.; Na aktuální téma – V Jihlavě vznikne nový dopravní terminál; Všimli jsme siNavštívili jsme – Nové školicí středisko Správy železnic v Pardubicích; Právní poradna; Názory čtenářů; Třídenní seminář v rekreačním středisku Prudká u Tišnova; Najdete na www.osz.org; Tradiční Olomoucké setkání seniorů; V Chebu se rozloučili se severní výtopnou; Odborně o železnici a Toulky nejen železniční minulostí.

Jsme dětský tábor s tradicí zasahující do minulého století. Najdete nás v krásném přírodním prostředí na břehu jihočeské řeky Nežárky, v areálu bývalého vodního mlýna. Spokojenost dětí i rodičů podtrhují kladné recenze, odkazující především na vyhlášenou kvalitu domácí kuchyně, krásné prostředí a volnočasové a animační programy pod vedením zkušených oddílových vedoucích.

Republiková rada seniorů OSŽ na svém jednání 25. dubna přivítala dva hosty – Štěpána Lva, předsedu PV OSŽ při ČD, a Jarmilu Šmerhovou, výkonnou tajemnici Českého zemského svazu (ČZS) FISAIC. Štěpán Lev ve svém vystoupení mj. podrobně informoval také o situaci v Jihomoravském kraji, kde vedení kraje rozhodlo, že u regionálních vlaků nebude požadovat od Českých drah vlakový doprovod a drasticky omezí počet osobních pokladen v kraji. Jarmila Šmerhová přiblížila aktivity ČZS FISAIC a přislíbila vystoupení kapely JEDETO na sportovních hrách seniorů OSŽ, které se budou konat v srpnu na Lesní chatě v Kořenově.

Další pravidelné jednání členů Ústředí OSŽ se konalo 24. dubna včele s předsedou OSŽ Mgr. Martinem Malým, který celé jednání zahájil. Během kontroly úkolů Martin Vavrečka, místopředseda OSŽ pro správu majetku, krátce informoval o průběhu příprav rekonstrukce hotelu Skalka v Rajeckých Teplicích na Slovensku.

Dne 17. dubna 2024 se prostorách Evropského parlamentu uskutečnil diskuzní kulatý stůl k aktuálním problémům železniční nákladní dopravy v Evropě. Akce pořádaná ETF se konala pod záštitou europoslance Reného Repasi (Německo, Sociálně-demokratická strana). Iniciátory akce byli zástupci německých a francouzských železničních odborů (EVG a CGT Cheminots), jejichž národní nákladní dopravci DB Cargo a SNCF Fret jsou již více než rok vyšetřováni Evropskou komisí pro podezření z nedovolené státní podpory. V případě, že Komise rozhodne v jejich neprospěch, bude to mít pro oba dopravce nejen finanční dopady v podobě vysoké pokuty, ale rovněž by došlo na rozsáhlé propouštění zaměstnanců a omezení poskytování přepravních služeb.

Kancelář předsedy OSŽ opět nabízí pro zájemce z řad členů a funkcionářů OSŽ  kurzy „Práce na PC“ na druhé pololetí roku 2024. Stejně jako v minulém roce již nejsou kurzy rozděleny na začátečníky a pokročilé. Obsah výuky lektor upřesní po úvodní diskuzi s účastníky kurzu dle jejich požadavků a znalostí.

V novém čísle Obzoru najdete: Navštívili jsme – Nebojte se kariéry traťového dispečera v CDP Praha; Koalice se pře o navýšení příspěvku na péči pro 86 tisíc lidí; Na aktuální téma – Hasičský záchranný sbor Správy železnic; Všimli jsme si; Ze světa; Představujeme; poradna BOZP; Názory čtenářů; poradna BOZPNajdete na www.osz.org; Tradiční sleva, výhradně pro železničáře; Motorové vozy řady M 262.0 slaví pětasedmdesát.

Sál regionálního centra v Olomouci zaplnili v úterý 16. dubna 2024 senioři, příslušející do ZO OSŽ Olomouc hl. n. Závodní výbor této ZO pořádá setkání seniorů tradičně každý rok, aby mohl poděkovat seniorům a bývalým spolupracovníkům za jejich práci, předat jim informace o dění na železnici a v odborech a odměnit jubilanty. Hostem setkání byl tentokrát i předseda OSŽ Mgr. Martin Malý, někdejší předseda této základní organizace.

Právě přítomno: 332 hostů a žádný gestor