Ani hodinové zpoždění zvláštního vlaku nenarušilo oslavy 150 let výročí tratě Olomouc – Krnov. Tento vlak (na snímku před odjezdem z Olomouce hl. n.) byl veden lokomotivou 749 250 (T 478 Bardotka), která byla vyrobena v roce 1969 v ČKD Praha. Lokomotiva se soupravou historických vozů řady Bai („Ypsilonky“) stála během jízdy pro poruchu na stroji mimořádně hodinu v Hrubé Vodě. Oprava se nakonec díky šikovnosti lokomotivní čety zdařila, vlak dojel bez dalších závad do Krnova a oslavy tak neutrpěly žádnou úhonu.

Poslední dva zářijové dny (29. – 30. 9.) zápolili v Olomouci na hřišti Miniaturgolfclubu (MGC) nejlepší závodníci z oblastních kol (Olomouc, Plzeň a Praha) na Mistrovství železničářů v minigolfu. Mezi 36 nominovanými bylo 18 žen a 18 mužů - z každé oblasti 12 závodníků a závodnic. Hrálo se na hřišti s osmnácti hracími poli ve třech kolech – nejmenší dosažený počet úderů byl tedy teoreticky 54 úderů. To jsou však již výsledky naprostých profesionálů, dobrý hráč však dokáže uhrát tři kola s celkovým počtem sto úderů. A dlužno dodat, že nejlepší železničářští přeborníci se k této metě přiblížili doslova na dosah.

V pořadí třináctý ročník mistrovství ČR železničářů v kopané „O putovní pohár předsedy OSŽ“ se odehrál ve čtvrtek 22. září 2022 ve sportovním areálu města Písek. Původní propozice, které počítaly se zápasy na dvou hřištích, musely být upraveny, neboť vytrvalý déšť v předcházejících dnech rozmočil hrací plochu „klasického“ hřiště tak, že trávník nebyl pro hru způsobilý. Zápasy se tak musely odehrát na jednom hřišti s umělým trávníkem, což mělo za následek úpravu hrací doby jednotlivých zápasů (2x15 minut) a kratší přestávky mezi nimi. Díky souhře pořadatelů i hráčů se však nakonec podařilo zápasy odehrát v čase, odpovídajícímu původnímu scénáři.

V pořadí třinácté mezinárodní mistrovství USIC železničářů v rybaření se uskutečnilo ve dnech 5. – 9. září 2022 v Přerově, historicky poprvé v České republice. Patrony mistrovství byly vedle OSŽ také Správa železnic, České dráhy a ČD Cargo. Jak připomněl ředitel mistrovství Vladislav Vokoun, bez výrazné podpory těchto organizací si lze pořádání této akce jen těžko představit.

Po skončení sportovního zápolení na pátých Seniorských hrách OSŽ, které se konaly od 23. do 25. srpna v hotelu OSŽ Skalka v Rajeckých Teplicích (viz fotoreportáž „Páté seniorské hry OSŽ byly dnes zahájeny“), byly ve společenském sále hotelu vyhlášeny výsledky soutěží. Za organizátory předávali ocenění místopředsedkyně OSŽ Renata Dousková, předsedkyně Republikové rady seniorů (RRS) OSŽ Danuše Polášková a ředitelka hotelu Skalka Emília Ďuračinská, za zaměstnavatele byl přítomen ředitel personálního odboru Správy železnic Pavel Koucký.

AKTUALIZOVÁNO

V hotelu OSŽ Skalka v Rajeckých Teplicích byly ve středu 24. srpna slavnostně zahájeny v pořadí páté Sportovní hry seniorů OSŽ. Zúčastnilo se jich osm osmičlenných družstev z celé republiky, které před zahájením soutěží přivítal předseda OSŽ Martin Malý, ředitelka hotelu Emília Ďuračinská, místopředsedkyně OSŽ Renata Dousková, vedoucí mezinárodního oddělení OSŽ Ondřej Šmehlík, člen Dozorčí rady ČD Vladislav Vokoun, předseda olomoucké Regionální sportovní komise OSŽ Libor Kiš a předsedkyně Republikové rady seniorů OSŽ Danuše Polášková, která vzpomněla zakladatele těchto sportovních her, nedávno zesnulého Kurta Mužíka.

(FOTOREPORTÁŽ) ZV OSŽ při Depu kolejových vozidel Česká Třebová ve spolupráci s místní organizací Federace strojvůdců (FS) letos pro své členy opět uspořádaly výlet nostalgickým vlakem z České Třebové do Mladějova a poté úzkokolejkou k hřebečským dolům. Letošní jízda byla již třetí za poslední čtyři roky.

„Napravujeme dluh minulé vlády, která slevy na jízdném zavedla bez této skupiny osob,“ řekl na tiskové konferenci v Infocentru Správy železnic, v pátek 1. 7. 2022, ministr dopravy Martin Kupka s tím, že vyřízení této slevy je velmi jednoduché: Stačí mít QR kód vydaný Českou správou sociálního zabezpečení a při nákupu jízdenky zvolit příslušný tarif pro osoby invalidní ve třetím stupni.

Díky přibližně dvacet kilometrů dlouhé nové trati se ode dneška zase o něco zkrátí cesta vlakem z Prahy do Českých Budějovic. Nová trať je přibližně o dva kilometry kratší než původní historická trasa Dráhy císaře Františka Josefa. Od poloviny prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, se jízdní doba expresů mezi Prahou a Táborem zkrátí na 59 minut. Další zkrácení přinese zprovoznění modernizovaného úseku mezi Soběslaví a Doubím, na který vlaky vyjedou v září.

Ministr dopravy Martin Kupka představil v pátek 24. 6. 2022 priority českého předsednictví v Radě EU v oblasti dopravy, stručně zmínil stěžejní body evropského předsednictví za dopravu, v rámci neformálního setkání ministra dopravy s novináři se dostalo i na jiná témata.

Na rekonstruované trati mezi Olomoucí a Šumperkem pokračují práce v úsecích Uničov – Libina a Libina – Šumperk. Mezi práce, které zde v blízkosti zdejšího letiště probíhají, patřilo i osazení nového mostu u Šumperka, který umožní nejen jízdu vlaků stokilometrovou rychlostí, ale zlepší i průjezdnost pro silniční dopravu. Most, který je svou délkou 27 metrů dvakrát delší, než most původní, se skládá ze dvou částí, z nichž každá váží bezmála čtyřicet tun.

Dnešním dnem (čtvrtek 9. 6. 2022) veletrh Rail Business Days v Brně končí. Sečteno, podtrženo: TGV v Brně už tolik netáhlo, překvapením byla společnost ČD Cargo, ta návštěvníkům nabídla moderní lokomotivu od firmy Bombardier, nebo prezentační vůz s náborovým programem.

Právě přítomno: 432 hostů a žádný gestor