Mezinárodní železniční veletrh a konference Rail Business Days 2024, konaný ve dnech 11.–13. června v Ostravě, přivítal návštěvníky srdečnými slovy ministr dopravy Martin Kupka: „Jsem rád, že se znovu schází železničářská rodina na tomto veletrhu, který si našel ve vašem kalendáři své místo. Přeji vám, aby přinesl kontakt s tím nejzajímavějším, co se na železnici odehrává, a to nejen na místní tuzemské, ale celkově evropské.“

Sál regionálního centra v Olomouci zaplnili v úterý 16. dubna 2024 senioři, příslušející do ZO OSŽ Olomouc hl. n. Závodní výbor této ZO pořádá setkání seniorů tradičně každý rok, aby mohl poděkovat seniorům a bývalým spolupracovníkům za jejich práci, předat jim informace o dění na železnici a v odborech a odměnit jubilanty. Hostem setkání byl tentokrát i předseda OSŽ Mgr. Martin Malý, někdejší předseda této základní organizace.

Více než tři desítky seniorů přivítala 9. listopadu předsedkyně Republikové rady seniorů OSŽ Danuše Polášková v zasedací síni ZV OSŽ Ostrava hl. n. Přítomni byli předsedové a místopředsedové Klubů seniorů OSŽ z celého Moravskoslezského kraje, jakož i zástupci sportovců z těchto klubů. Od předsednického stolu je pozdravili také předsedkyně a místopředsedkyně ZV OSŽ Ostrava hl. n. Blanka Lomnančíková a Ivana Strbačková a předseda OSŽ Martin Malý. Na podobných setkáních se moravskoslezští senioři scházejí pravidelně dvakrát do roka (duben, listopad), aby si vyměnili zkušenosti z práce jednotlivých klubů a současně vyslechli aktuality z práce OSŽ jak ve svém obvodu, tak celostátní.

Obdivuhodný smysl pro zodpovědnost prokázal olomoucký vlakvedoucí Roman Juřena při srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Olomouci-Bělidlech. Nehoda se udála 17. října 2023 při jízdě vlak 3542 z Hrubé Vody do Olomouce. Po srážce, při níž osobní vlak doslova rozpůlil kamion na dvě části, vypuknul okamžitě velký požár, doprovázený hustým jedovatým kouřem.

Národní den železnice, který se konal v sobotu 23. září v Bohumíně, navštívilo přes šest tisíc fandů a příznivců železnice. Pozdravit je přišel ministr dopravy Martin Kupka i generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. Potěšující byl zejména zájem mladých lidí, z nichž mnozí jevili téměř fenomenální znalosti, týkající se železnice. Na Dni železnice se představily jak historické exempláře lokomotiv či vozů, tak i nejmodernější soupravy, mezi něž patřila souprava RegioFox, která je vybavena motorem Rolls-Royce. V obležení byly i modelové železnice, stánek ČD Cargo, který přilákal soutěžemi mladé návštěvníky a také hala údržby THÚ na druhé straně bohumínského nádraží.

Na fotbalovém hřišti TJ Slavia v Hradci Králové se uskutečnil ve středu 13. září fotbalový turnaj o Putovní pohár předsedy OSŽ. Tento turnaj má dlouholetou tradici, první ročník proběhl v roce 2010 v Sezimově Ústí. Prvním vítězem se stalo mužstvo Lostr Louny (Nedrážní), svoje prvenství obhájilo i následující rok pod hlavičkou Legios Louny. Poté následovala dlouhá série vítězství mužstva SŽDC, od roku 2019 Správa železnic, která byla přerušena pouze v roce 2012 (České dráhy) a v roce 2022 (Nedrážní – Elektrizace železnic).

V úterý 5. září se v Potštejně, v rekreačním zařízení Železničář, patřící ZV OSŽ ŽST Olomouc hl. n., uskutečnily v pořadí již šesté sportovní hry seniorů OSŽ. Zúčastnilo se jich osm osmičlenných družstev z celé republiky, každé družstvo bylo složeno ze čtyř žen a čtyř mužů. Na programu bylo devět disciplín, počínaje jízdou na koloběžce a konče hodem míčem na basketbalový koš. Na úvod tohoto sportovního zápolení pozdravili přítomné seniory starosta obce Potštejn Petr Dostál a předsedkyně Rady seniorů ČR Lenka Desatová (jako hosté), za pořadatele pak popřáli příjemné prožití sportovního dne předsedkyně Republikové rady seniorů OSŽ a ředitelka závodu Danuše Polášková, místopředsedkyně OSŽ Renata Dousková a vedoucí Mezinárodního oddělení OSŽ Ondřej Šmehlík. V průběhu dne navštívili závody také předseda OSŽ a čestný ředitel her Martin Malý, místopředseda OSŽ Petr Štěpánek a Vladislav Vokoun. Na regulérní průběh her dohlíželi rozhodčí z RSK OSŽ Olomouc pod vedením sportovního ředitele Petra Chovance.

V opavském kulturním domě Na Rybníčku byla pod záštitou FISAIC, OSŽ, Správy železnic, Českých drah a ČD Cargo slavnostně otevřena mezinárodní výstava železničních modelů v měřítku 1:87 z České republiky, Francie, Maďarska, Belgie a Německa. Pro návštěvníka této výstavy bylo atraktivní zejména propojení zúčastněných modelů železnic kolejemi, vedoucími z Německa přes Francii, Belgii a Maďarsko až do České republiky do Hradce nad Moravicí na Opavsku. Českou republiku zde zastupovali modeláři z Kostelce nad Orlicí.

Zástupci vedení OSŽ předali v úterý 25. dubna ocenění končícím členům regionálních sportovních komisí (RSK) OSŽ z oblasti Praha, Plzeň a Olomouc. Setkání proběhlo v sídle OSŽ za přítomnosti osmi někdejších členů těchto komisí - přítomni byli Stanislav Nosek, Jaroslav Nastoupil, Václav Slezák, Klaus Püschel (všichni RSK Praha), Jiří Svoboda a Jana Holá (oba RSK Plzeň), Taťána Šeráková a Šárka Parisová (obě RSK Olomouc). Oceněni byli také Milan Držmíšek a Pavel Vanický (RSK Praha), kteří se nemohli dostavit.

Po dva dny (18. a 19. dubna 2023) probíhalo v malebném moravském městě Štramberk a v jeho okolí mistrovství republiky železničářů v orientačním běhu, které bylo současně kvalifikací na regionální závody USIC. Pořadatelem závodů bylo Odborové sdružení železničářů ve spolupráci s ČD, ČD Cargo a se Správou železnic s příspěvkem ze sociálních fondů a fondu FKSP těchto organizací. Tohoto fyzicky i psychicky náročného sportu se ve Štramberku zúčastnilo celkem 42 závodníků od Aše až po Jablunkov, rozdělených podle věku do tří kategorií, z toho čtrnáct žen.

Mezi závodní výbory OSŽ, které se starají doslova o stovky seniorů, patří ZV OSŽ železniční stanice Olomouc hl. n., kde funkci předsedy zastává Milan Blažek. Celkový počet seniorů v Olomoucké části je jako dnů v roce – 365, další skupina olomouckých seniorů funguje ještě v Zábřehu na Moravě. Senioři v Olomouci pod vedením Naděždy Šenkapoulové (členka RRS OSŽ) tvoří hlavní část této organizace. Vedení ZV OSŽ Olomouc hl. n. spolu s výborem seniorů (na úvodním snímku) uspořádalo v úterý 18. dubna společné setkání všech seniorů, aby je seznámilo s aktuální situací na železnici a v OSŽ, nabídlo jim celou řadu zájezdů, připomnělo jim možnosti kulturního, společenského a sportovního vyžití v rámci OSŽ a poblahopřálo jubilantům k jejich životním výročím.

V pátek 17. března 2023 podepsali zástupci vedení Českých drah a Moravskoslezského kraje nový desetiletý kontrakt na zajištění regionální železniční dopravy v kraji. Za vedení Moravskoslezského kraje dohodu podepsal náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu Radek Podstawka, za České dráhy podpis připojili předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec a jeho náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Právě přítomno: 258 hostů a žádný gestor