Praha 6. října nehostí jen summit prezidentů a premiérů evropských států, ale také šéfů železničních osobních dopravců, kteří jsou členy UIC a CER. V Praze se tak sešlo více než 30 šéfů největších evropských železničních podniků a zástupců mezinárodních institucí.

Oblast ticketingu a odbavení zákazníků při cestování napříč Evropou, pomoc Ukrajině, vysoké ceny energií a konkurenceschopnost železniční osobní dopravy především ve vztahu k individuální automobilové dopravě nebo letecké přepravě cestujících jsou hlavní témata setkání „High-Level Passenger Meeting“, které se 6. října konalo v Praze. Společně na něm diskutovali generální ředitelé evropských železničních dopravců, členové Mezinárodní železniční unie UIC a Společenství evropských železničních společností CER.

Vláda schválila návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) ve výši 150,9 miliardy korun. To umožní resortu dopravy pokračovat ve výstavbě nových dálnic, modernizaci železnic, zajištění nutných oprav i běžnou údržbu. Na základě jednání vlády dochází k navýšení původně v červnu navrhovaného rozpočtu o 27,5 miliardy korun.

Vážení držitelé jízdních výhod, věnujte prosím pozornost následující informaci.

Pokud uplatňujete nárok na jízdní výhody pro děti starší 16 let, je nutné odevzdat v termínu do 31. 10. 2022 potvrzení o studiu pro školní a akademický rok 2022/2023.

Mezinárodní oddělení OSŽ hledá pro občasnou spolupráci nové kolegy/ně s komunikativní znalostí anglického, německého nebo francouzského jazyka. Jedná se o nepravidelné doprovody při sportovních či kulturních akcích, případně tlumočení v ČR i v zahraničí. Práce je vhodná jak pro zaměstnance železničních společností, tak i pro jejich rodinné příslušníky (od 18 let). V případě zájmu zašlete na email Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. krátký motivační dopis s těmito údaji: jméno, datum narození, jazyk, který ovládáte a na jaké úrovni, email a telefon. S dalšími dotazy kontaktujte Ing. Šmehlíka na telefonu 737 275 076.

Regionální mistrovství USIC v Orientačním běhu ve dnech 3. až 5. září 2022 v Dánsku, ve městě Helsingor
 
Tohoto mistrovství se zúčastnili orientační běžci z České republiky, Dánska a Švýcarska. 
 

Ve dnech 22. až 25. září 2022 se konalo ve švýcarském Luganu regionální mistrovství USIC v tenise. Zúčastnily se tři výpravy – Švýcarsko, Německo a Česká republika. Naše výprava potvrdila výsledky z předchozích let a postupně porazila Švýcarsko s výsledkem 4:0 a poté Německo 3:1.

Celkové pořadí: 1. Česká republika, 2. Německo, 3. Švýcarsko. Poděkování za více než dobrou reprezentaci našeho železničního sportu patří hráčům Alanu Brusenbauchovi, Jiřímu Hipskému, Miloslavovi Špačkovi, Milošovi Langmanovi a v neposlední řadě i trenérovi Stanislavovi Fořtíkovi a tlumočnici Ing. Zuzaně Novotné.

V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ; Na aktuální téma; Všimli jsme si; Navštívili jsme; Prázdninové aktivity PV OSŽ při ČD, a. s.; Ze světa; Psali jsme před 25 lety...; Čtvrté místo v rybaření v soutěži USIC; Mistrovství republiky železničářů v discgolfu; První ročník memoriálu Josefa Kotašky v tenise veteránů; Apartmány Ostrý Železná Ruda; Nové apartmány Gočár Kořenov.

 

BESIP a GrandOptical si přístup řidičů k péči o zrak letos zmapovaly průzkumem. V něm se ukázalo, že zhruba každý pátý řidič auta si na řízení nebere brýle, přestože by měl. Při jízdě na kole je to dokonce polovina. Rizikem je také podceňování pravidelného měření – jen asi polovina lidí si nechává změřit zrak alespoň jednou za dva roky a 14 % řidičů nebylo na měření nikdy. Podle reálných loňských výsledků měření zraku přitom zhruba každé čtvrté měření skončilo doporučením změny korekce o nejméně 0,75 dioptrie. Měření zdarma bude probíhat ve všech 60 prodejnách GrandOptical po celý říjen.Podzim a zima je na silnicích z hlediska nehodovosti náročným obdobím, dny jsou kratší a zásadně se zhoršuje počasí, viditelnost se tedy zhoršuje vlivem vnějších podmínek. Zatímco toto jsou faktory, které jako řidiči ovlivnit nemůžeme, můžeme ovlivnit to, jak vidíme my sami.„Špatný zrak ovlivňuje totiž zejména jízdu za snížené viditelnosti. Při ní zemřelo vloni 67 lidí, s podzimem a zhoršujícím se počasím tento počet výrazně roste,“ říká Tomáš Neřold, vedoucí BESIP Ministerstva dopravy.

Plzeň se v sobotu 24. září stala „hlavním městem“ všech fanoušků železnice. V areálu depa tamního hlavního nádraží se totiž uskutečnil Národní den železnice, který návštěvníky zavedl jak do drážní historie, tak nejmodernější současnosti. Nechyběl ani bohatý doprovodný program a jedním z vrcholů se stala noční show, v níž se v záři laserů a reflektorů představily ty nejkrásnější vlaky české železnice.

Mluvčí akciové společnosti České dráhy Vanda Rajnochová na otázku serveru E15 potvrdila, že České dráhy nyní s tříměsíčním zpožděním emitují své firemní dluhopisy. Půl miliardy euro, tedy více než 12 miliard korun, je stejná částka, o kterou se chtěly ucházet na trhu letos v červnu. Peníze dráhy nutně potřebují na splátku předchozích emisí a také je chtějí investovat do obnovy vozového parku.

Podle informací z trhu má jít o pětileté, takzvané zelené bondy, navázané na firemní strategii ESG. Na vydání se podílejí Erste Group, ING, UniCredit a zastřešující Société Générale.

V novém čísle Obzoru najdete: Z jednání vrcholných orgánů OSŽ; Fungovat proklientsky; Pro bezpečnost dětí; Zelená železnice; Na aktuální téma; Představujeme: Jarmila Pinkavová; Odborně o železnici; Ministr Kupka jednal se svým saským protějškem; Psali jsme před 25 lety...; Názory čtenářů; Blíží se konec omezení na některých významných tratích; Poradna BOZP; Oslava 150 let tratě Chomutov–Vejprty; Seniorské hry OSŽ v Rajeckých Teplicích.

Ministerstvo dopravy a Drážní úřad představili závěry dotazníkového šetření mezi strojvedoucími, které proběhlo na přelomu července a srpna tohoto roku. Do on-line průzkumu se zapojilo 2499 respondentů ze sektoru osobní i nákladní dopravy. Průzkum se zaměřil na oblasti výkonu strojvůdcovské profese, které  mohou ovlivňovat bezpečnost na železnici. Strojvedoucí upozorňují na vysokou administrativní zátěž, špatný stav části zázemí pro odpočinek a neočekávané drobné poruchy vozidel či závady na infrastruktuře. Naopak svou práci považují za zodpovědnou a atraktivní.

Právě přítomno: 462 hostů a žádný gestor