Na dalším pravidelném jednání železniční bezpečnostní komise svolané ministrem dopravy Martinem Kupkou byly mj. představeny konkrétní příklady zlepšení práce a zvýšení bezpečnosti plynoucí z využití dotazníku spokojenosti strojvůdců z roku 2022. Účastníci se též seznámili se změnou vyhlášky zpřesňující průběh školení strojvůdců a těch, kteří kontrolují technická zařízení. V souvislosti s dalším zvyšováním bezpečnosti české železnice je potřeba ještě zmínit, že 1. srpna 2024 se dopravci začnou řídit bezpečnostním opatřením DÚ, které ukládá proškoleným strojvůdcům na vybavených lokomotivách a tratích jezdit pod zapnutým evropským zabezpečovačem ETCS.
„V rámci proběhlého jednání jsme probrali běžící přípravu na výhradní provoz ETCS v lednu 2025, což je základní opatření pro zvýšení bezpečnosti, zhodnotili vývoj jednotlivých typů mimořádných událostí za 1. pololetí a také si vyhodnotili využití dotazníku, v němž nám strojvedoucí dali důležitou zpětnou vazbu o to, co je třeba dle nich na železnici zlepšit. Jsem rád, že běží konkrétní aktivity, jako je zjednodušování a zpřehledňování předpisů Správy železnic či byly například opraveny některé zmiňované ubytovny,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Dotazníkové šetření mezi strojvůdci proběhlo ve létě roku 2022. Průzkumu se zúčastnilo téměř 2500 strojvedoucích a vyplynulo z něj 5 oblastí, které strojvedoucí považují za důležité z pohledu bezpečnosti provozu na železnici. O výstupech dotazníku byli informováni jak Správa železnic, tak i dopravci. S odstupem dvou let jsme je požádali o krátké zhodnocení, jak se daří jednotlivé oblasti řešit.
Jedná se mj. o tyto oblasti:
srozumitelnost provozních předpisů
Z vyhodnocení po dvou letech vyplynulo, že zjednodušení a zpřehlednění předpisů Správy železnic běží. Taktéž se zlepšila komunikace mezi Správou železnic a dopravci při projednávání změn předpisů, například v rámci pracovní skupiny pro předpis D1.
neočekávané drobné poruchy na vozidle
Poruchám na vozidlech se řada dopravců snaží předcházet jednak jejich pravidelnou údržbou, kdy řada dopravců je také přímo certifikována jako subjekt odpovědný za údržbu (ECM). Svou roli ve zlepšení situace hraje také průběžná obnova vozidlového parku díky pořízení nových lokomotiv.
V rámci zefektivňování postupů údržby odstraňování závad dochází u dopravců také k zavádění včasné vzdálené diagnostiky pro předcházení závad vozidel. V rámci digitalizace procesů se rozvíjí aplikace pro záznam a evidenci oprav na vozidlech a současně rozvíjejí diagnostické systémy na vozidlech a sdílení dat z těchto systémů. Souběžně se rozvíjí i projekt monitoringu vozidel a následné analytické části, která by měla vést k predikci nejčastějších závad. Postupně jsou uváděna do provozu další vozidla se vzdálenou diagnostikou měřených parametrů vozidla. To vše umožňuje rychle reagovat na nestandardní stavy a předcházet závadám.
výluky a závady na infrastruktuře
Organizace výluk se zlepšila jak v oblasti komunikace a jejich přípravy, tak i použitými technologiemi. Správa železnic u náročnějších výluk zpracovává studie propustnosti tratí, u dlouhodobých výluk se provádí etapizace se snahou omezit dopravce v co nejmenší možné míře. Příkladem může být dlouhodobá výluka Drahotuše – Lipník nad Bečvou, kde se také díky významné podpoře dispečerů CDP Přerov daří provážet plánované vlaky.
Správa železnic také omezila využívání tzv. hákovnic při výlukách trakčního vedení a připravuje se rovněž využívání systému ETCS Stop k lepšímu zabezpečení jízdy vlaků na úsecích procházejících modernizací.
zázemí pro odpočinek
Z dotazníku vzešly konkrétní lokality, které strojvedoucí považovali za nevyhovující. Vzápětí s nimi byli seznámeni jednotliví dopravci. Postupně došlo k řadě úprav, ať už revitalizací objektů (malování, výměna nábytku), jejich celkovou rekonstrukcí nebo přesunem do modernějšího objektu. Např. jen ČD na tuto oblast zlepšování zázemí pro zaměstnance vynakládají desítky milionů Kč ročně (např. jde o Znojmo, Bohumín, Prahu Libeň či Vršovice, Blatnou, Českou Třebovou, Olomouc, Šumperk či Mladou Boleslav, Plzeň a Brno).
V případě novely vyhlášky 16/2012, o získávání odborné způsobilosti lidí řídících drážní vozidlo a lidí provádějících revize, prohlídky a zkoušky určených technických zařízení u dopravce, jež nabyla účinnosti dne 1. července 2024, došlo k naplnění bezpečnostního doporučení Drážní inspekce obsaženého v Závěrečné zprávě o výsledcích šetření jedné z mimořádných událostí. Směřuje ke zpřesnění vymezení minimální délky praktické části školení formou jízdního výcviku strojvedoucích v hodinách, namísto doposud uváděné délky školení v týdnech.
Dalším krokem ke zvýšení bezpečnosti bude naplňování bezpečnostního opatření Drážního úřadu ukládající proškoleným strojvůdcům na vybavených lokomotivách a tratích jezdit pod zapnutým evropským zabezpečovačem ETCS. Tento další milník v postupném zavádění výhradního provozu evropského zabezpečovače ETCS okomentujeme na tiskové konferenci 5. srpna 2024. Podrobnosti zavčas sdělíme.
F. Jemelka, MD ČR