Vždy začátkem měsíce probíhá jednání členů Představenstva OSŽ, které se tento měsíc konalo 4. února a již tradičně ho řídil předseda představenstva Mgr. Martin Malý.

 

Po úvodní kontrole úkolů byly schváleny žádosti o přiznání dávky z Podpůrného fondu OSŽ a přiznání právní pomoci zastoupením v řízení před soudem.

Dalším aktuálním tématem v novém roce je projednávání nákladů ohledně vydávání čtrnáctideníku OBZOR. Počet objednaných novin se na rok 2025 snížil o 25 %. Předmětem jednání je budoucnost tištěného Obzoru a náklady, které jsou na něj vynakládány. O této záležitosti se rozběhla široká diskuse mezi členy Představenstva OSŽ. Další debata proběhne během příštího jednání Ústředí OSŽ.

Prostor na jednání byl věnován i organizování sportovních a kulturních akcí železničářů v roce 2025. Radek Nekola, první místopředseda OSŽ, informoval o nově vytvořeném sportovním kalendáři, který bude zveřejněn na stránkách Rail sport i ve čtrnáctideníku Obzor. Ocenil, že o železničářský sport je stále velký zájem a že se podařilo zajistit dostatečnou finanční podporu. Cílem je v letošním roce přitáhnout nové železničáře. Každá RSK OSŽ navrhla sportovní soutěž, kterou by chtěla zkušebně zorganizovat. Jedná se o plavání, padel, fotbalgolf a horolezeckou stěnu. Z ekonomického hlediska se jedná o finančně nejméně nákladné akce organizované přímo v regionech otevřené všem železničním sportovcům. V rámci sportu se také projednával kalendář mezinárodních sportů a s tím spojené organizační záležitosti. Informace ohledně aplikace Rail sport a organizací kulturních akcí pořádaných pod hlavičkou ČSZ FISAIC přednesl Ing. Ondřej Šmehlík, vedoucí mezinárodního oddělení.

Během jednání bylo schváleno několik důležitých pracovních cest do zahraničí. V dubnu proběhne sjezd Železničních odborů v Gruzii a Jednání poradní skupiny Železniční sekce ETF pro strojvedoucí v Belgii. V průběhu května na Slovensku bude uspořádána Valná hromada CTT USIC (sportovně technická komise), které bude předcházet březnové zasedání výboru USIC v Německu a koncem tohoto měsíce dojde na kontrolu rekonstrukce apartmánového domu Orion v Řecku, na které se zatím bez větších komplikací stále pracuje.

Vzhledem k tomu, že uspořádání Oslav 35 let OSŽ je již za dveřmi, byli pozváni na jednání i zástupci organizačního týmu, kteří přítomné seznámili s doprovodným programem a detaily uspořádání a celého průběhu.

Předsedkyně Revizní komise Barunka Figalová poskytla základní informace ohledně kontroly v Domě Bohemika ZO OSŽ Ústředí. Na programu jsou další kontroly v základních organizacích, které proběhnou v příštích měsících.

V odpoledních hodinách dostali prostor předsedové podnikových výborů. Jako první seznámil přítomné s informacemi předseda PV OSŽ při ČD, a.s., Štěpán Lev. V průběhu ledna proběhly školení zaměřené na novou Podnikovou kolektivní smlouvu a další důležitou problematiku týkající se členů OSŽ. Celkem se ve čtyřech městech zúčastnilo cca 150 zájemců (OTEVŘÍT).

Dne 3. února byly schválené centrální akce BOZP zaměřené na celkové zlepšení pracovních podmínek pro zaměstnance, na které v rámci PKS 2025 bylo alokováno 45 mil. Kč, následně navazovalo jednání o katalogu prací, kde zaměstnavatel navrhuje rozšíření profesí a u některých povolání přidání možnosti smluvního platu. OSŽ toto považuje za nelogické a apeluje na využívání stávající tarifní stupnice.

Na zasedání dozorčí rady dne 22. ledna dozorčí rada udělila souhlas s podpisem smlouvy na zhotovitele prodloužení haly v České Třebové. České dráhy se odvolaly proti výsledku soutěže na provoz dálkových linek Ex 6 a R16 na západ Čech. Další jednání dozorčí rady proběhne 19. února.

Dále pokračoval předseda PV OSŽ ČD Cargo, a.s., Radek Nekola, který momentálně řeší propouštění několika stovek nadbytečných zaměstnanců. Společně se zástupci Federace strojvůdců zaslali dopis předsedovi Rady Asociace krajů ČR s žádostí o schůzku. K tomuto dopisu byla přiložena mapa železniční sítě, na které byly vyznačeny místa, kde bude docházet pouze k obsluze Ad-hoc. Jedná se prakticky o 2/3 nákladových míst, které společnost ČD Cargo do této chvíle obsluhovala pravidelně. V dopise upozorňujeme na dopady, které z tohoto opatření mohou vyplynout nebo mít negativní dopad na udržitelnost průmyslu, ekonomiky a pracovních míst v odloučených regionech. Pokud budou podniky nuceny využívat především silniční dopravu, zatíží tím nejen svou ekonomiku, ale i kraj zvýšením emisní stopy a nebudou připraveni na ESG.

„Pozitivní informací je, že jsme spolu se zaměstnavatelem došli k dohodě o kompenzaci zakoupené prolongace u zaměstnanců, kteří v první čtvrtletí ukončí pracovní poměr u ČDC,“ doplnil Radek Nekola.

Informace z Dozorčí rady ČD Cargo podala Bc. Marta Urbancová. Hospodářský výsledek za rok 2024 bude sice kladný, ale tržby z vlastní přepravy jsou hluboko pod plánem. Společnost ČD Cargo zaznamenala nejen pokles tržeb a významný pokles objemů přeprav, ale také vyšší náklady spojené s povodněmi v minulém roce. Situace je u ČD Cargo velmi vážná. Vozba jednotlivých vozových zásilek je v propadu a hrozí, že v budoucnu by mohla přestat fungovat úplně. „Na jednání Dozorčí rady jsme požádali vedení společnosti o předložení dokumentů souvisejících s obchodní politikou, včetně doplnění bonifikace, struktury klíčových zákazníků a porovnání realizačních cen. Kompletní vyhodnocení stanovených opatření, které nyní ve společnosti probíhají bude k dispozici po skončení prvního čtvrtletí,“ uvedla Marta Urbancová.

Za podnikový výbor Správy železnic, s. o., vystoupil tajemník Miroslav Maincl. Ten krátce zopakoval informace z jednání Ústředí OSŽ, týkající se Aktivu ke kolektivní smlouvě SŽ na rok 2025 z 15. ledna a také jednání odborových centrál z 16. ledna. Poté již přešel k důležitým informacím z podnikového výboru, který proběhl 23. ledna a bylo zaměřeno na přípravy Podnikové konference. Jednání se zúčastnil předseda OSŽ Martin Malý i první místopředseda OSŽ Radek Nekola. Dále se mimo jiné projednávali také noví kandidáti na tajemníky PV (OTEVŘÍT). Stále se ještě čeká na výsledky výběrového řízení na kondiční ozdravné pobyty.

Mezi zásadní témata na jednání patří úprava možnosti dřívějšího odchodu do důchodu pro zaměstnance zatížených profesí ve třetí rizikové kategorii. Předseda OSŽ Martin Malý podrobněji prezentoval vládou schválený návrh zákona o povinném příspěvku zaměstnavatelů zaměstnancům zařazeným do 3. rizikové kategorie z důvodu působení čtyř vybraných rizikových faktorů BOZP ze 13ti, a to konkrétně chladu, tepla, vibrací a fyzické zátěže. Tento návrh zákona zavádí pro zaměstnance povinnost v závislosti na počtu odpracovaných směn v měsíci poskytovat zaměstnancům příspěvek ve výši 3 nebo 4 % hrubého příjmu navíc do produktů spoření na stáří, pokud si ho ovšem zaměstnanec zřídí. Dále zákon změkčuje podmínky pro čerpání tzv. předdůchodu pro tyto zaměstnance oproti ostatním občanům tak, aby mohli předdůchod z doplňkového penzijního spoření čerpat i při kratší době spoření. Po diskusi se členové představenstva shodli, že není vhodné bránit přijetí tohoto zákona, neboť v každém případě přináší dotčeným zaměstnancům zlepšení oproti stávajícímu stavu. Do budoucna však bude vhodné se pokusit iniciovat další vylepšení, jako například rozšíření povinnosti poskytování příspěvku i pro zaměstnance, kteří se dostanou do 3. rizikové kategorie z důvodu působení jiných legislativou BOZP definovaných rizikových faktorů.

Následně předseda otevřel tematiku pozměňovacího návrhu poslanců ODS a TOP 09 k novele zákoníku práce, kterým navrhují zapracovat do zákoníku práce pro zaměstnavatele možnost dávat zaměstnancům výpověď vedle dosavadních zákonných důvodů nově také i bez udání důvodu s tím, že v tomto případě by odstupné muselo činit minimálně dvojnásobek zákonného odstupného z organizačních důvodů, tedy namísto 1–3. měsíčního odstupného 2–6. měsíční odstupné v závislosti na délce pracovního poměru. V diskusi byly znovu probírány argumenty OSŽ proti tomuto návrhu, které již byly zveřejněny v článku (OTEVŘÍT). Závěrem diskuse bylo konstatováno, že OSŽ je zásadně proti tomuto návrhu, protože zavedení možnosti dávat výpovědi i bez udání důvodu by celkově přineslo oslabení pozice zaměstnanců v pracovněprávních vztazích a zvýšení rizika ztráty zaměstnání pro některé specifické skupiny jako např. pro zaměstnance častěji nemocné, rodiče po skončení mateřské dovolené, zaměstnance kategorie 50+ a zejména pro zaměstnance, kteří se dostanou do jakéhokoliv vážnějšího sporu se zaměstnavatelem bez ohledu na to, zda v tomto sporu budou v právu či nikoliv.

Současně se členové představenstva OSŽ shodli na tom, že pokud by přeci jen došlo k implementaci této možnosti skončení pracovního poměru do zákoníku práce, bude se OSŽ soustředit v kolektivním vyjednávání na zapracování do kolektivních smluv pro tyto případy tak výrazného navýšení odstupného, aby použití výpovědi bez udání důvodu byla pro zaměstnavatele ekonomicky velice nevýhodné. To by jednak mohlo být účinnou obranou proti zneužívání tohoto způsobu ukončení pracovního poměru ze strany zaměstnavatelů a současně samozřejmě také významným přilepšením pro propuštěné zaměstnance.

Závěrem Radek Nekola, místopředseda ASO, shrnul body projednávané na jednání dne 20. ledna. Předsednictvo ASO se zabývalo tematickými body, se kterými chce oslovovat politické strany, které budou usilovat o hlasy voličů při nadcházejících volbách. Chceme, aby vnímaly požadavky a názory na celospolečenské události, které by promítly do svých volebních programů a do programového prohlášení vlády.

 

Text a foto: Daniela Houdková

 

  

 

Právě přítomno: 533 hostů a žádný gestor